Home / Ομάδες / Ο Νεγρέδο δεν σεβάστηκε την «πρώην» του, Σεβίλη, νίκη για Θέλτα

Ο Νεγρέδο δεν σεβάστηκε την «πρώην» του, Σεβίλη, νίκη για Θέλτα

Στην Primera Divison…

Αθήνα
Τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών έβαλε η Βαλένθια, χάρη στο γκολ του Αλβάρο Νεγρέδο στο 91΄ (2-1) απέναντι στη Σεβίλλη, για την 32η αγωνιστική της Primera Division.

Η Σεβίλη είχε ισοφαρίσει στο «Μεστάγια» με τον Κεβίν Γκαμεϊρό στο 86′, ενώ στο 41′ το σκορ για τις «νυχτερίδες» είχε ανοίξει ο Ντάνι Παρέχο.

Ο σκόρερ του νικητήριου γκολ, Άλβαρο Νεγρέδο είχε μπει στο ματς στο 86′ και στο 91′ οδήγησε τους γηπεδούχους στην πρώτη νίκη τους μετά την απόλυση του Γκάρι Νέβιλ. Ο σκόρερ του νικητήριου τέρματος έχει μεγαλουργήσει στο παρελθόν με τη φανέλα της Σεβίλης, αλλά φαίνεται πώς δεν… σεβάστηκε την «πρώην» του όταν βρέθηκε φάτσα με τα δίχτυα.

Με το σημερινό «τρίποντο» η Βαλένθια απομακρύνθηκε από την ζώνη του υποβιβασμού.

Στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 60 βαθμούς βρίσκεται η Βιγιαρεάλ, μετά τη νίκη της με 2-0 επί της προτελευταίας Χετάφε. Για τους νικητές που ακολουθούν από απόσταση 12 βαθμών την 3η Ρεάλ Μαδρίτης τα γκολ σημείωσαν οι Σουάρεθ (15΄) και Μπακαμπού (84΄).

Μπορεί να δυσκολεύτηκε η Αθλέτικ μέσα στο Μπιλμπάο και κόντρα στην σαφώς πιο αδύναμη Ράγιο Βαγιεκάνο, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0. Το γκολ σημείωσε ο Ινάκι Γουίλιαμς στο 61′.

Σημαντική νίκη της Θέλτα, η οποία επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας απέναντι στη Χιχόν. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης το πέτυχε ο Νολίτο στο 64ο λεπτό του αγώνα.

Στο μεταξύ, το γκολ του Κάστρο στο τελευταίο δεκάλεπτο, χάρισε νίκη παραμονής στην Μπέτις και παράλληλα έσπρωξε ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό την Λεβάντε (1-0).