Home / Μπάσκετ / NBA / «Μπλόκο» των Μπλέιζερς στη Νέα Υόρκη!

«Μπλόκο» των Μπλέιζερς στη Νέα Υόρκη!

Με ήττα ολοκλήρωσαν την περιοδεία τους μακριά από το Πόρτλαντ οι Μπλέιζερς, καθώς οι Νικς τους νίκησαν 110-99.

Εξαιρετική άμυνα από την ομάδα της Νέας Υόρκης, η οποία κράτησε κάτω από τους 100 πόντους το σύνολο του Στοτς.

Κορυφαίοι για τους Νικς, που πήγαν στο 11-13, ήταν οι Ραντλ και Πέιτον με 22 πόντους ο καθένας, με τον Μπάρετ να είχε 18π. και τον Μπερκς 16π.

Από τους Μπλέιζερς, που μετρούσαν δύο σερί νίκες και υποχώρησαν στο 12-10, ξεχώρισε ο ηγέτης τους Λίλαρντ με 29 πόντους. Νταμπλ-νταμπλ έκαναν οι Καντέρ και Κόβινγκτον με 13π. ο καθένας, ενώ ο πρώτος είχε 11 ριμπάουντ και ο δεύτερος 10.

Μόνο στην πρώτη περίοδο είχαν το πάνω χέρι οι Μπλέιζερς, με την ομάδα της Νέας Υόρκης να παίρνει τα ηνία από τη δεύτερη και μετά. Μάλιστα, οι Νικς έφτασαν ακόμη και στο +15 (104-89) πέντε λεπτά πριν τη λήξη, με τους φιλοξενούμενους να μαζεύουν τη διαφορά, αλλά τελικά να γνωρίζουν την ήττα.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-31, 57-51, 84-76, 110-99