Home / Ποδόσφαιρο / Bundesliga / “Βύθισε” το Ανόβερο η Βόλφσμπουργκ (Vid)

“Βύθισε” το Ανόβερο η Βόλφσμπουργκ (Vid)

Η Βόλφσμπουργκ πέρασε με το επιβλητικό 4-0 από το Ανόβερο, με τον Αντρέ Σέρλε να πετυχαίνει χατ-τρικ απέναντι στην ουραγό της Bundesliga. Ισόπαλες 1-1, Ίνγκολστατ και Κολωνία.

Με τον Αντρέ Σέρλε να διαλύει κάθε αμυντική αντίσταση του Ανοβέρου, η Βόλφσμπουργκ πέρασε με το επιβλητικό 4-0 από την ομώνυμη πόλη. Ο Σέρλε βρήκε δίχτυα στο 36ο, 59ο και 62ο λεπτό με τον Ντράξλερ να διαμορφώνει το τελικό 0-4, στο 69ο λεπτό.

Επιστροφή στις νίκες για τους “λύκους” μετά τα δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα απέναντι σε Χέρτα και Μπάγερν Μονάχου, δεν έχει πάτο το βαρέλι για την ουραγό ομάδα του Ανοβέρου, με μία μόλις νίκη στα τελευταία 12 ματς της, στην Bundesliga.

Ισόπαλες 1-1 έμειναν Ίνγκολστατ και Κολωνία. Ο Χίντερσερ άνοιξε το σκορ για τη γηπεδούχο στο 36ο λεπτό, ο Μονέστ ισοφάρισε για την Κολωνία στο 72ο. Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία για την Ίνγκολστατ, βαθμό μετά από δύο διαδοχικές ήττες πήρε η Κολωνία.

ΑΝΟΒΕΡΟ: Τσίλερ, Σακάι, Σανέ, Σουλτς, Σοργκ, Φόσουμ, Χόφμαν (46′ Σαλάι), Γιαμαγκούτσι, Κιγιοτάκε, Βολφ (66′ Κλάους), Καραμάν

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστιλς, Τρες, Κνόχε, Ντάντε, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Γκιβαλογκί (72′ Καλίγκιουρι), Λούζ Γκουστάβο, Άρνολντ, Ντράξλερ (81′ Σάφερ), Σέρλε (87′ Μπρούνο Ενρίκε), Κρούζε

ΙΝΓΚΟΛΣΤΑΤ: Εζκάν, Ντάνι ντα Κόστα (72′ Σούτνερ), Χούμπνερ, Ματίπ, Μπάουερ, Ρόζερ, Γκρος, Κοέν (84′ Κρίστιανσεν), Χίντερσερ, Λεσκάνο (78′ Λεξ), Λέκι

ΚΟΛΩΝΙΑ: Χορν, Σόρενσεν, Μάροχ, Μαβράι, Χάιντς (69′ Μλαντένοβιτς), Λέμαν, Φογκτ, Ρίσε, Γκέρχαρτ, Μπίτενκουρτ (58′ Χόσινερ), Μοντέστ (92′ Ολκόβσκι)

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:

Τρίτη

Ανόβερο – Βόλφσμπουργκ 0-4 (36′, 59′, 62′ Σέρλε, 69′ Ντράξλερ)

Ίνγκολστατ – Κολωνία 1-1 (36′ Χίντερσερ / 72′ Μοντέστ)

18. Ανόβερο 17

*στο Champions League οι 4 πρώτοι (προκριματικά ο 4ος)

**στο Europa League ο 5ος και ο 6ος (και ένας από DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι, μπαράζ ο 16ος με τον 3ο της Β’ κατηγορίας

***στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι η διαφορά τερμάτων (μετά επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς)