Home / Μπάσκετ / Oι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν 83-62 του Απόλλωνα, στο ΣΕΦ

Oι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν 83-62 του Απόλλωνα, στο ΣΕΦ

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, αλλά παίζοντας καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός νίκησε 83-62 τον Απόλλωνα Πάτρας στο ΣΕΦ. Έτοιμος με θετικό ντεμπούτο ο Τζόνσον-Όντομ που καταχειροκροτήθηκε.

Σε… εγρήγορση ο Ολυμπιακός!

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν 83-62 του Απόλλωνα, στο ΣΕΦ και έτσι μπήκαν… έτοιμοι για τη συνέχεια του 2016, αρχής γενομένης από το δύσκολο παιχνίδι στη Βιτόρια με την Λαμποράλ Κούτσα.

Πολύ καλή παρουσία, στο ντεμπούτο του, για τον Ντάριους Τζόνσον-Όντομ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 9 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Μιλουτίνοφ με 12. Από την ομάδα της Πάτρας κορυφαίος ήταν ο Μέιερ με 18 πόντους.

Το ματς

Δυνατά και με πρόθεση να τροφοδοτήσει τον Μιλουτίνοφ ξεκίνησε στο ματς ο Ολυμπιακός, ο προηγήθηκε 9-2 στα πρώτα δύο λεπτά. Όμως, στα μισά οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έχασαν τη συγκέντρωσή τους και ήταν αρκετά άστοχοι , με τον Απόλλωνα να τρέχει στο ανοικτό γήπεδο, να ισοφαρίζει (9-9) αρχικά και στη συνέχεια να παίρνει ακόμη και το προβάδισμα (11-12). Οι Πειραιώτες πέρασαν εκ νέου μπροστά (15-12), με τους Πατρινούς όμως να παραμένουν ανταγωνιστικοί και έτσι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να διαμορφώνεται στο 20-15.

Ίδια ήταν η εικόνα του παιχνιδιού και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Ο Ολυμπιακός επέμενε άστοχα από την περιφέρεια (0/9 μέχρι εκείνο το σημείο) και με τον Απόλλωνα να παίρνει τα ριμπάουντ, το σκορ εξακολουθούσε να ήταν κοντά (23-20). Περίπου στα μισά οι γηπεδούχοι πήγαν στο +6 (28-22), αλλά και πάλι οι Πατρινοί είχαν την απάντηση ισοφαρίζοντας (28-28), δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η εξέλιξη αυτή «αφύπνισε» τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, οι οποίοι έκαναν ένα 7-0 (35-28) και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 38-31.

inner

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο ο Ολυμπιακός ήταν εύστοχος από την περιφέρεια και έτσι κατάφερε να πάει στο +12 (46-34). Στη συνέχεια προστέθηκε ξανά στην… εξίσωση ο Μιλουτίνοφ, ο οποίος έκανε πάρτι μέσα στη ρακέτα, στέλνοντας τους Πειραιώτες στο +15 (52-37). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν τον πλήρη έλεγχο του ματς, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και έτσι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +17 (59-42).

Με την ίδια σοβαρότητα και στις δύο πλευρές του παρκέ μπήκε ο Ολυμπιακός και στην τέταρτη περίοδο και με τους Μάντζαρη-Όντομ να ενεργοποιούνται επιθετικά, η διαφορά πήγε στο +21 (69-48). Έκτοτε, το ματς πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να περιμένουν το τελικό σκορ, το οποίο διαμορφώθηκε στο 83-62.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 38-31, 59-42, 83-62

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 11 (1), Στρόμπερι 7 (1), Μιλουτίνοφ 12, Αγραβάνης 8 (1), Μάντζαρης 5 (1), Τζόνσον-Όντομ 9 (1), Τζέιμς 7, Χάντερ 6, Παπαπέτρου 5 (1), Χάκετ 3, Αθηναίου 10.

Απόλλων Πάτρας (Μέξας): Πάλμπλαντ 11 (3), Τζαουάρα 3, Ντίλαρντ 12, Μέιερ 18 (2), Σάντλερ 8, Αργυρόπουλος 1, Βεργίνης 7 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Πελεκούδας 2, Κουζέλογλου, Γουντς.