Home / Ποδόσφαιρο / Super League 1 / Αστέρας Τρίπολης / «Aπέδρασε» από την Αρκαδία με το «διπλό» (0-2).

«Aπέδρασε» από την Αρκαδία με το «διπλό» (0-2).

Ο Αστέρας Τρίπολης έχασε ευκαιρίες, αλλά τους τρόπους για να σκοράρει τους είχε ο Παναιτωλικός που με γκολ των Ουάρντα (34’) και Βιγιαφάνιες (96’) «απέδρασε» από την Αρκαδία με το «διπλό» (0-2).

Στο ποδόσφαιρο δεν μετρούν οι χαμένες ευκαιρίες και η κατοχή της μπάλας, αλλά μόνο τα γκολ και την ουσία στην αναμέτρηση μεταξύ Αστέρα και Παναιτωλικού την είχαν οι φιλοξενούμενοι.

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη, ειδικά στο α’ μέρος έχασε πολλές ευκαιρίες, αλλά ο Ουάρντα του Παναιτωλικού χρειάστηκε απλά μια υποψία για να ανοίξει το σκορ με μια πανέμορφη κεφαλιά στο 34′, βάζοντας τις βάσεις για ένα μεγάλο «διπλό» της ομάδας του.

Στο β’ ημίχρονο, οι γηπεδούχοι βρήκαν κλειστούς διαδρόμους, αφού η ομάδα του Λιονέλ Πόντες εμφανίστηκε καλά διαβασμένη, την ώρα μάλιστα που οι παίκτες του Αστέρα συνέχιζαν να εμφανίζονται επιπόλαιοι στην τελική προσπάθεια. Το «κερασάκι» στην… τούρτα έβαλε ο Βιγιαφάνιες στο 96′ τη στιγμή που όλος ο Αστέρας ήταν στην επίθεση.

Το ματς

Μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο κατά τη διάρκεια των πρώτων 30 λεπτών ανάμεσα στον Αστέρα Τρίπολης και τον Παναιτωλικό και αυτή ήταν του Στάικου Βεργέτη. Οι γηπεδούχοι πίεζαν σε όλα τα μήκη και πλάτη με αποτέλεσμα η άμυνα των φιλοξενούμενων να φαίνεται πολλές φορές να έχει… πιει θάλασσα, δεχόμενη ευκαιρίες με κάθε πιθανό τρόπο.

Μοιραίοι για τους Αρκάδες ήταν οι Φούντας και Μάσα που έχασαν κλασικές ευκαιρίες στο 6’ και το 17’ αντίστοιχα, ενώ και ο Σανκαρέ στο 28’ έπιασε την κεφαλιά ολομόναχος από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Με βάση την εικόνα αυτού του διαστήματος φαινόταν ότι αργά ή γρήγορα ο Αστέρας θα κατάφερνε να σκοράρει, αλλά στο 34’ ο Παναιτωλικός σε μια… υποψία ευκαιρίας άνοιξε το σκορ με πανέμορφη κεφαλιά του Ουάρντα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μετά από σέντρα του Μάκου. Η εξέλιξη αυτή «μπλόκαρε» τον Αστέρα που μάλιστα γλίτωσε και από δεύτερο γκολ, όταν ο Κοσίτσκι στο 41’ απέκρουσε πολύ δυνατό σουτ του Κάπελ.

inner

Στο β’ μέρος η πρόθεση του Αστέρα να «μεγαλώσει» το γήπεδο ήταν ξεκάθαρη, αφού η ανάπτυξή του γινόταν μόνο από τα άκρα με τον Λανθαρότε από τα δεξιά και τον Γιαννούλη που ανέβαινε συνέχεια από τα αριστερά να προσπαθούν με σέντρες να βρουν τόσο τον Γιάννου όσο και τους μέσους που γέμιζαν την περιοχή.

Γιάννου και Χαμντανί όμως, έχασαν μεγάλες ευκαιρίες να ισοφαρίσουν στο 64’ και στο 66’ αφού οι κεφαλιές τους πέρασαν άουτ, δείχνοντας να είναι απρόσεκτοι στην τελική προσπάθεια.

Πέραν αυτών των ευκαιριών, η ομάδα του Στάικου Βεργέτη περιορίστηκε σε μια ανούσια κατοχή της μπάλας, καθώς ούτε οι κάθετες πάσες πέρασαν από το κέντρο ενώ μέχρι να περάσει και ο Σκουρτάι στο ματς, η περιοχή δεν είχε ψηλούς ποδοσφαιριστές για να υποστηρίξουν τις σέντρες από τα άκρα, με αποτέλεσμα Κούσας και Παπάζογλου να «καθαρίζουν» εύκολα τέτοιες φάσεις.

Στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 96′, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι όλος ο Αστέρας είχε βγει στην επίθεση και μετά από συνεργασία των Ρουσκουσέδα και Μάρκος Πάουλο, ο Βιγιαφάνιες έγινε τελικός αποδέκτης και με πλασέ σε κενή εστία «έγραψε» το 0-2.

inner

Συμπερασματικά, ο Παναιτωλικός «δραπέτευσε» με τη νίκη από την Τρίπολη σε ένα ματς που έδειχνε στα πρώτα του λεπτά να μην εξελίσσεται καθόλου ευνοϊκά, ενώ στο πρόσωπο του Ουάρντα οι Αγρινιώτες έχουν βρει έναν πολύ καλό εξτρέμ –κάτι που το έδειξε και κόντρα στον Παναθηναϊκό- που σήμερα φανέρωσε έφεση και στο σκοράρισμα.

Από την άλλη μεριά, ο Αστέρας έχασε ένα ματς στο οποίο υπολόγιζε τους τρεις βαθμούς και η επιπολαιότητα στην τελική προσπάθεια ειδικά στο πρώτο ημίχρονο τους στέρησε τη νίκη.

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Κοσίτσκι, Κιτοκό (64’ Μούκαμ), Σανκαρέ, Γκοϊάν, Γιαννούλης, Χαμντανί, Ιγκλέσιας (82’ Δημούτσος), Μάσα (75’ Σκουρτάι), Λανθαρότε, Φούντας, Γιάννου

Παναιτωλικός (Λιονέλ Πόντες): Στεφανάκος, Κούσας, Παπάζογλου, Κέβιν, Κουτρομάνος, Πάολο Κόστα, Μάκος, Ντάνι (86’ Παπουτσογιαννόπουλος), Ουάρντα (66’ Βιγιαφάνιες), Κάπελ (80’ Ρουσκουσέδα), Μαρκόφσκι