Home / Μπάσκετ / «4 στα 4» η Ιταλία, πήρε το θρίλερ με τη Βόρεια Μακεδονία

«4 στα 4» η Ιταλία, πήρε το θρίλερ με τη Βόρεια Μακεδονία

Το «4 στα 4» στον 2ο όμιλο των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2022 έκανε η Ιταλία, η οποία πάτησε το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε 92-84 τη Βόρεια Μακεδονία.

Οι «ατζούρι» δυσκολεύτηκαν πολύ στο πρώτο μέρος, ωστόσο βρήκαν ρυθμό μετά την ανάπαυλα κι έτρεξαν επιμέρους σκορ 51-41 στο δεύτερο 20λεπτο.

Κορυφαίοι για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Σακέτι οι Τεσιτόρι (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Σπίσου (13 πόντοι, 9 ασίστ) και Ρίτσι (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Από την άλλη, για τη Βόρεια Μακεδονία διακρίθηκαν οι Ντιμιτριέφσκι (24 πόντοι, 12 ασίστ), Γουάιλι (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Στογιανόφσκι (15 πόντοι).

Το σύνολο του Τοντόροφ παραμένει δίχως νίκη έπειτα από 3 αγωνιστικές και αναζητά υπερβάσεις στα εναπομείναντα ματς που θα διεξαχθούν σε «φούσκα» στο Περμ της Ρωσίας.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 41-43, 63-64, 92-84.