Home / Ποδόσφαιρο / Σούπερ Μανωλάς με… έφηβο Τότι, μεγάλη νίκη και για Ταχτσίδη

Σούπερ Μανωλάς με… έφηβο Τότι, μεγάλη νίκη και για Ταχτσίδη

Στο Campionato…

Αθήνα
Το πιο μεγάλο ματς της 34ης ημέρας στο Campionato έγινε στο «Ολίμπικο», όπου η Ρόμα με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Φραντσέσκο Τότι και Κώστα Μανωλά πήρε μεγάλη νίκη επί της Τορίνο με 3-2 και έχει τον πρώτο λόγο για να συμμετάσχει στους ομίλους του Champions League της νέας περιόδου.

Οι «Ρωμαίοι» που βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ ισοφάρισαν αρχικά σε 1-1 με την κεφαλιά του Μανωλά και στη συνέχεια από την κεφαλιά-πάσα του διεθνούς κεντρικού αμυντικού ο Τότι, ένα λεπτό μετά την είσοδό του στο γήπεδο, έκανε το 2-2. Ο αρχηγός της Ρόμα έβαλε την σφραγίδα του στο παιχνίδι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ με πέναλτι.

Από ασίστ του Ταχτσίδη (μπήκε στο ματς στο 67΄), ο Ντε Μάιο στο 77΄ πέτυχε το νικητήριο γκολ της Τζένοα επί της Ίντερ.

Μένει μόνο η στέψη για τη Γιουβέντους. Η «Μεγάλη Κυρία» νίκησε και τη Λάτσιο με 3-0 στο Τορίνο και θέλει άλλη μία νίκη στις εναπομείνασες 4 αγωνιστικές για να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια στη Serie A.

Παρά το γεγονός ότι έπαιζε με 10 παίκτες από το 27ο λεπτό η Σαμπντόρια κατάφερε να μην χάσει στην έδρα της Σασουόλο (0-0) και με το βαθμό αυτό έβαλε τις βάσεις για την παραμονή της στη Serie A τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 89΄ με τον Μπεράρντι.