Home / Βόλεϊ / Προβάδισμα με ανατροπή για Ολυμπιακό

Προβάδισμα με ανατροπή για Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός νίκησε με ανατροπή 3-1 σετ τη βελγική Αστερίξ στον «Μελίνα Μερκούρη» στον πρώτο αγώνα για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ βόλεϊ γυναικών και απέκτησε ένα καλό προβάδισμα, ενόψει της ρεβάνς στο Βέλγιο την επόμενη Τρίτη.

Οι αθλήτριες του Ζιλ Κουτίνιο βρήκαν τις λύσεις μετά το πρώτο σετ και με πολλές επιθετικές επιλογές έφτασαν στην ανατροπή και το προβάδισμα.

Οι γηπεδούχες είχαν σημαντικά θέματα στην υποδοχή στο πρώτο σετ. Η Αστερίξ μπόρεσε να βρει ρυθμό από το σερβίς της και με την Κούλμπεργκ να δημιουργεί προβλήματα στην υποδοχή, οι Βελγίδες απέκτησαν διαφορά.

Ο Ζιλ Κουτίνιο επιχείρησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας, αντικαθιστώντας τη Γεννιτσαρίδη με τη Σάλας στα άκρα. Η Αστερίξ ήταν εξαιρετική στο σερβίς και έφτασε στο 9-19.Οι Γιώτα, Εμμανουηλίδου μείωσαν σε 18-22, όμως με τα έξι σετ μπολ έγινε το 0-1.

Η εικόνα του Ολυμπιακού βελτιώθηκε αισθητά στο δεύτερο σετ. Με τη Χίπε στο σερβίς, οι Πειραιώτισσες έφτασαν στο 11-2. Η Αστερίξ μείωσε σε 16-13, όμως οι γηπεδούχες βρήκαν και πάλι ρυθμό και έφτασαν στο 20-14 με τη Σάλας. Ένα μπλοκ πάνω στη Χίπε και ένα λάθος της Σάλας έφερε το 20-17, όμως ο Ολυμπιακός έφτασε στο 25-18.

Με το μπλοκ του, η Αστερίξ προηγήθηκε 7-3 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Με Κόστα και Σάλας, ο Ολυμπιακός μείωσε και προηγήθηκε 12-11 με μπλοκ της Χίπε. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 15-15, με τον Ολυμπιακό να ξεφύγει με +2. Με μπλοκ της Γιώτα, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 20-17 και στο 25-21 μετά από λάθος σερβίς των Βελγίδων.

Στο τέταρτο σετ, μετά από διαδοχικές ισοπαλίες, η Αστερίξ έκανε σερί και έφτασε στο 10-14 με την Γκίλσον. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τη Σάλας και με επιμέρους σκορ 6-0 προηγήθηκε με 16-14. Οι Βελγίδες βρήκαν τις λύσεις και ισοφάρισαν 16-16 και προηγήθησαν 18-16 με την Κόστα. Η Αστερίξ ισοφάρισε, όμως με τη Σάλας έφτασε στο 23-21. ΟΙ Βελγίδες ισοφάρισαν σε 23-23, αλλά η Σάλας και η Χίπε έφεραν το 3-1.

Τα σετ: 21-25, 25-18, 25-21, 25-23