Home / Μπάσκετ / Euroleague / Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Μπάγερν, αυτοκτόνησε η Αρμάνι Μιλάνο

Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Μπάγερν, αυτοκτόνησε η Αρμάνι Μιλάνο

Από την κόλαση στον παράδεισο με… μεταφορέα τον Τσίπσερ! Η Μπάγερν Μονάχου βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 13 πόντους στο 4ο παιχνίδι της σειράς με την Αρμάνι Μιλάνο, αλλά με οδηγό τον Γερμανό φόργουορντ έφτασε στην ανατροπή του σκηνικού και την παλικαρίσια νίκη (85-82).

Στο 2-2 πλέον η σειρά, που θα κριθεί σε 5ο ματς στην Ιταλία την ερχόμενη εβδομάδα. Αυτοκτονικές τάσεις από την ομάδα του Μεσίνα, που είχε σε μεγάλη βραδιά τους Ντιλέινι (28 πόντοι) και Σιλντς (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Πέραν του Τσίπσερ (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ), από τους νικητές διακρίθηκαν οι Μπόλντγουιν (18 πόντοι, αν και είχε λανθασμένες επιλογές στην 4η περίοδο) και Τζόνσον (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Καθοριστικός ο Λούτσιτς, ο οποίος πέτυχε τους 5 τελευταίους πόντους της ομάδας του.

Το ματς

Οι άμυνες έπαιξαν τον σημαντικότερο ρόλο στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αφού οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές και άστοχες. Είναι χαρακτηριστικό πως στα μισά της πρώτης περιόδου, η Μπάγερν είχε 2/10 εντός παιδιάς και η Αρμάνι 2/7 (9-10)!

Εκμεταλλευόμενοι την υπεροχή τους κάτω από τη ρακέτα, οι Γερμανοί απομακρύνθηκαν με +5 (19-14 στο 8’). Με τον Σίλι να την καθοδηγεί επιθετικά, η ομάδα του Τρινκιέρι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας «αέρα» 4 πόντων (23-19).

Στη 2η περίοδο το ματς άλλαξε μορφή, καθώς αφυπνίστηκαν τα… βαριά χαρτιά των Ιταλών, με τους Ντιλέινι, Σιλντς και Ντατόμε να παίρνουν μπρος: με σερί 10-0, οι παίκτες του Μεσίνα μετέτρεψαν το 26-22 σε 26-32 (13’).

Μπάγερν Μονάχου-Αρμάνι Μιλάνο 85-82

Ο Τζόνσον κράτησε όρθια την Μπάγερν (32-34 στο 15’), αλλά ήταν φανερό πως οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό επιθετικά. Στο άψε-σβήσε και παίρνοντας σκορ από πολλούς παίκτες, η Αρμάνι ξέφυγε με +11 (37-48 στο 18’), ενώ έκλεισε το ημίχρονο με διψήφια διαφορά (40-50).

Οι Ιταλοί ξεκίνησαν στο 3ο δεκάλεπτο από εκεί που… σταμάτησαν στο φινάλε του πρώτου μέρους και με τους Ντιλέινι, ΛεΝτέι να πυροβολούν, απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (44-57 στο 23’).

Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με τους Τσίπσερ, Τζόνσον να ανεβάζουν στροφές, επανήλθαν και μείωσαν στο -5 (61-66 στο 28’). Ένα μεγάλο buzzer beater τρίποντο του Σιλντς ωστόσο έκοψε τα… φτερά στους Βαυαρούς κι έφερε την Αρμάνι στο +8 (63-71).

Οι παίκτες του Τρινκιέρι όμως έδειξαν ότι είναι πολύ σκληροί για να πεθάνουν και δεν παρέδωσαν τα όπλα. Με εξαιρετική άμυνα και τον Τσίπσερ να αναλαμβάνει ηγετικό ρόλο στην επίθεση, μετέτρεψαν το 66-75 σε 80-79 (37’) και πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά μετά από 25 περίπου λεπτά!

Ο Ντιλέινι απάντησε κι έφερε τους φιλοξενούμενους στο +2 (80-82), με ένα λεπτό για το φινάλε. Ένα απίθανο γκολ-φάουλ (με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό!) από τον Λούτσιτς, έγραψε το 83-82 για την Μπάγερν (23’’).

Η τελευταία επίθεση ανήκε στους Ιταλούς, αλλά ο Σιλντς υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ (μετά από τη χρήση του replay από τους διαιτητές…) και ο Λούτσιτς διαμόρφωσε το τελικό 85-82 με 2/2 βολές, αφού οι Ντατόμε και Ντιλέινι αστόχησαν σε διαδοχικά τρίποντα στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 40-50, 63-71, 85-82.