Home / Ευρώπη / Πανηγύρισε με… σχεδόν κατοστάρα την επιστροφή του Πολονάρα η Βίρτους!

Πανηγύρισε με… σχεδόν κατοστάρα την επιστροφή του Πολονάρα η Βίρτους!

Επιστροφή στις νίκες με ξέσπασμα για τη Βίρτους Μπολόνια!

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι, μετά από δύο σερί ήττες σε Ιταλία και Ευρώπη, επανήλθε στα ροζ φύλλα νικώντας πολύ εύκολα την Ντερτόνα 99-70, με αποτέλεσμα να συνεχίσει το… γαϊτανάκι στην κορυφή με την Μπρέσια.

Το ματς ήταν από την αρχή υπό απόλυτο έλεγχο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έβαλαν 29 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και πήραν ένα διψήφιο προβάδισμα, το οποίο και δεν έχασαν ξανά. Πλέον, η Βίρτους ξεκινά την προετοιμασία της για τη «διαβολοβδομάδα» της Ευρωλίγκας, καθώς την Τετάρτη (6/12, 21:30) θα φιλοξενήσει τη Μπαρτσελόνα ενώ την Παρασκευή (8/12, 21:30) θα υποδεχτεί τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Από τα σημαντικά γεγονότα του ματς ήταν και η επιστροφή του Ακίλε Πολονάρα, ο οποίος επανήλθε στην ενεργό δράση μετά το σοβαρό πρόβλημα υγείας που αντιμετώπισε, παίζοντας 8 λεπτά και πετυχαίνοντας 5 πόντους. Πρώτος σκόρερ με 16 πόντους ήταν ο Τόρνικε Σενγκέλια, που κατέβασε επίσης 7 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ. 14 πόντους πέτυχε ο Τζόρνταν Μίκι, και από 11 οι Αϊζάια Κορντινιέ και Όγκνιεν Ντόμπριτς.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 47-36, 72-54, 99-70