Home / Μπάσκετ / Euroleague / Πίκρανε την πρώην ο Σάρας

Πίκρανε την πρώην ο Σάρας

Ξεκίνησε με δάκρυα, ολοκληρώθηκε με χαμόγελα…

Ο λόγος για την επιστροφή του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ως αντίπαλος στο προηγούμενο «σπίτι» του, που συνοδεύτηκε από νίκη, αφού η Μπαρτσελόνα επικράτησε 73-62 της Ζαλγκίρις.

Ντέιβις (16 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Κούριτς (15 πόντοι) οι κορυφαίοι των Καταλανών, που επανήλθαν άμεσα στις νίκες και ανέβηκαν στο 9-2.

Από την άλλη, το… πάλεψαν οι Γιοκουμπάιτις (15 πόντοι, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα) και Χέιζ (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), ωστόσο οι Λιθουανοί πλήρωσαν την αστοχία τους στα τρίποντα (2/18!) και υπέστησαν την 6η διαδοχική ήττα τους (5-7).

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 6-0, με τη Ζαλγκίρις να παραμένει άποντη για 4,5 λεπτά! Παρ’ όλα αυτά, σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και με καλή άμυνα, έτρεξαν επιμέρους σκορ 11-4 και πέρασαν μπροστά (11-10 στο 7’).

Με τους Ντέιβις και Σμιτς να μπαίνουν στην εξίσωση, οι Καταλανοί έκλεισαν την πρώτη περίοδο έχοντας «αέρα» 3 πόντων (14-17).

Στην εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Κούριτς πήρε τ’ όπλο του κι έφερε τους «μπλαουγκράνα» στο +6 (16-22 στο 12’). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν ένα προβάδισμα που κυμαινόταν από 5 μέχρι 7 πόντους μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου.

Κάπου εκεί, οι Γιοκουμπάιτις και Λοβέρν κουβάλησαν στις πλάτες τους την ομάδα του Σίλερ, η οποία πλησίασε σε απόσταση βολής (30-32 στο 17’), αλλά μέχρι εκεί… Η Μπάρτσα έσφιξε την άμυνά της και ολοκλήρωσε το ημίχρονο με +6 (33-39).

Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους ξεκίνησαν εντυπωσιακά στην 3η περίοδο και με σερί 7-0, εκτοξεύτηκαν στο +13 (33-46 στο 22’). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν εκ νέου (42-50 στο 27’).

Με προσωπικό σερί 5-0 του Ντέιβις, οι Καταλανοί απομακρύνθηκαν ξανά (42-55 στο 29’), αλλά η Ζαλγκίρις απάντησε με 6-0 και πλησίασε στο -7 στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου (48-55).

Οι Λιθουανοί έσπασαν το… ρόδι και με τα πρώτα τους εύστοχα τρίποντα μετά από 31 λεπτά (!), μείωσαν σε απόσταση βολής (54-57) κι έβαλαν φωτιά στο παιχνίδι. Σε εκείνο το σημείο ωστόσο μίλησε το μεγαλύτερο βάθος της Μπαρτσελόνα, που βρήκε λύσεις από πολλούς παίκτες και με εξαιρετική άμυνα έχτισε επιμέρους 13-2 (56-70 στο 38’).

Κάπως έτσι, οι «μπλαουγκράνα» έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους, ειδικά από τη στιγμή που η Ζαλγκίρις δεν είχε τον τρόπο να επιστρέψει. Το τελικό 62-73 χάρισε το 9ο ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα του Γιασικεβίτσιους, που πίκρανε την πρώην του.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-39, 48-55, 62-73.