Home / Μπάσκετ / Eurobasket 2015 / Ο Ολυμπιακός… ξύπνησε όταν είχε χάσει από τη Μπάμπεργκ

Ο Ολυμπιακός… ξύπνησε όταν είχε χάσει από τη Μπάμπεργκ

Aθήνα
Την πρώτη ήττα του στο Top16 της Εuroleague υπέστη ο Ολυμπιακός, 77-72, από τη γερμανική Μπάμπεργκ, για την 3η αγωνιστική. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου άργησαν να βρουν ρυθμό και να βγάλουν ενέργεια, ήταν ιδιαίτερα άστοχοι από τα 6.75 στο ά μέρος εν αντιθέσει με την αντίπαλο που είχε 6/9 στα α΄ μέρος και 9/17 στο σύνολο. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να γυρίσει από το -24 (31-55) στις αρχές της 3ης περιόδου στο -2 (72-74), με εναπομείναντα χρόνο 11,5, αλλά η ευστοχία του Γουαναμέικερ στις βολές και το άστοχο τρίποντο του Σπανούλη δεν επέτρεψαν ένα αίσιο τέλος στη φιλότιμη και άξια αντεπίθεση των «ερυθρόλευκων».

Με 23 πόντους ο Μίλερ ήταν ο «εκτελεστής» του Ολυμπιακού, 15 πρόσθεσε ο Στρέλνιεκς, 14 ο Ραντόσεβιτς, 8 ο Γουαναμέικερ και 7 ο Μέλι. Ανώτεροι σε ριμπάουντ και ασίστ οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι, με τον πρώην Ομοσπονδιακό τεχνικό της Ελλάδας (2013) να έχει προετοιμάσει πολύ καλά την ομάδα του απέναντι στον φιναλίστ της περυσινής σεζόν. Ο Στρόμπερι με 15 πόντους ήταν αυτός που έδωσε το έναυσμα για ανάκαμψη από τον Ολυμπιακό, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Χάκετ (10π.). Αφυπνίσθηκε αργά ο αρχηγός του Ολυμπιακού Βασίλης Σπανούλης (11π.) που είδε τον κουμπάρο του, Νίκο Ζήση, να φεύγει με το χαμόγελο από το ΣΕΦ.

Άστοχος παρουσιάστηκε μετά το τζάμπολ ο Ολυμπιακός έχοντας 4/14 σουτ, εκ των οποίων 1/6 τρίποντα, στο πρώτο δεκάλεπτο. Την ώρα που οι παίκτες του Σφαιρόπουλου δεν έβρισκαν ρυθμό στην επίθεση λόγω της έλλειψης υπομονής, η Μπάμπεργκ βρήκε λύσεις με καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά και τρυπώντας σε δεύτερο χρόνο την άμυνα του Ολυμπιακού. Με 3/4 τρίποντα, η γερμανική ομάδα προσπέρασε 6-10, 7-15 και 10-18 στο 10΄.

Mίλερ, Στρέλνιεκς και Γουαναμεϊκερ δημιούργησαν προβλήματα στην άμυνα των «ερυθρόλευκων», ενώ Πρίντεζης, Χάντερ και Χάκετ κρατούσαν στην επίθεση τους Πειραιώτες. Ο Ντάριους Τζόνσον Οντομ ευστόχησε στο 2ο τρίποντο του Ολυμπιακού με την έναρξη της 2ης περιόδου, 13-18, αλλά οι παίκτες του Τρινκιέρι ήταν ζεστοί έξω από τα 6.75 φτάνοντας τα 6/9 μέχρι το ημίχρονο (3/4 ο Στρέλνικς, 2/2 ο Μίλερ και 1/2 ο Γουναμεϊκερ). Αντίθετα 0/3 μετρούσε έξω από τη γραμμή του τριπόντου ο Βασίλης Σπανούλης.

Η ευστοχία των Γερμανών στα τρίποντα σε συνδυασμό με την υπεροχή τους στα αμυντικά ριμπάουντ (11 ο Ολυμπιακός, 16 η Μπάμπεργκ στο α΄ μέρος και 13 – 19 στο σύνολο) είχαν ως αποτέλεσμα να ξεφύγουν και πάλι (μετά το 19-21 από Σον Τζέιμς), με τη διαφορά υπέρ τους να φτάνει τη μέγιστη τιμή της στο ημίχρονο 26-39 (+13). Χάντερ κα Χάκετ (δάχτυλο χεριού) τραυματίστηκαν στη 2η περίοδο, με τον πρώτο μάλιστα να αποσύρετε στα αποδυτήρια, αλλά αμφότεροι επέστρεψαν στη συνέχεια στο παιχνίδι.

Με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Μέλι, οι Γερμανοί εκτόξευσαν τη διαφορά στο +17, 26-43, αλλά και στο +21, 26-47. Ο Στρόμπερι απάντησε από τα 6.75, 29-47, με τον Μίλερ να «τιμωρεί» εκ νέου την άμυνα των «ερυθρόλευκων», 29-50 (+21), πάλι με τρίποντο. Η Μπάμπεργκ ξέφυγε και με +24, 31-55! Ο Χάκετ απλώς μείωσε λίγο αργότερα με δικό του τρίποντο, 34-55. Ο Πρίντεζης ήταν αυτός που «κατέβασε» περισσότερο τη διαφορά, 38-55 με τον ίδιο να σηκώνει όρθιους τους φιλάθλους, χάρη σε δικό του τρίποντο, 42-57.

Με γκολ φάουλ, ο Στρόμπερι έφερε τον Ολυμπιακό στο -12, 45-57 και ο κόσμος του Ολυμπιακού είχε… αφυπνισθεί προσπαθώντας να μεταφέρει τον παλμό της κερκίδας στους παίκτες του Σφαιρόπουλου. Ο Πρίντεζης, αστόχησε σε 2 βολές, αλλά βγάζοντας καλή άμυνα στην επόμενη επίθεση της Μπάμπεργκ, ο Χάκετ μείωσε σε 47-57 (-10) με γκολ φάουλ (δεν ευστόχησε όμως στη βολή). Ο Μίλερ με 2/2 βολές και συνολικά 18 πόντους έως τότε διαμόρφωσε το σκορ της 3ης περιόδου, 47-59, αφού ο Παπαπέτρου… αφύλακτος από το τρίποντο έχασε την ευκαιρία να μειώσει ακόμη περισσότερο.

Μέσα σε ένα πεντάλεπτο, πάντως ο Ολυμπιακός με κορυφαίους τους Χάκετ και Στρόμπερι μείωσε από το -24 (31-55) στο -10 (47-57). Ο Μίλερ, όμως έφτασε τους 21 πόντους με το… καλημέρα στην 4η κρίσιμη περίοδο, με τι άλλο; Τρίποντο 47-62! Η Μπάμπεργκ κράτησε χωρίς πόντο τον Ολυμπιακό για 3,5 λεπτά ξεφεύγοντας με 47-65 (+18) με σερί 6-0 από την αρχή του 4ου δεκαλέπτου. Από μία βολή Στρόμπερι και Σπανούλης (είχε προηγηθεί τεχνική ποινή στον Πρίντεζη) «ξεκόλλησαν» τον Ολυμπιακό, 49-65. Εμεναν μόνο 5 λεπτά και το γκολ φάουλ του Παπαπέτρου (52-65) αναπτέρωσε τις ελπίδες των φιλάθλων του Ολυμπιακού. Ο ιδιος πέτυχε 5 ακόμη διαδοχικούς πόντους, 57-67, ενώ ο Αθηναίου με τρίποντο «έγραψε» το 64-71.

Ο Στρόμπερι κέρδισε φάουλ, 66-71, αλλά ο Μίλερ έδωσε «μαχαιριά», 66-73. Τι κι αν ο Στρόμπερι κέρδισε το 5ο φάουλ του Μίλερ στην επόμενη φάση, ο Αμερικανός του Ολυμπιακού ευστόχησε μόνο στη 2η βολή… πολύ κρίσιμη στιγμή. Ο Σπανούλης με 5 σερί πόντους έκανε το όνειρο να φαίνεται πραγματικότητα, 72-74, αλλά έμεναν μόνο 11,5΄΄. Το όνειρο ανήκε τελικά στην Μπάμπεργκ, καθώς με 2/2 βολές του Γουαναμέικερ και το άστοχο τρίποντο του Σπανούλη «δραπέτευσε» από την πιο δύσκολη έδρα της Euroleague. Αυτή ήταν μόλις η 2η εντός έδρας ήττα του Ολυμπιακού αυτή τη σεζόν κι ενώ η πρώτη συνέβη όταν ο Ολυμπιακός ήταν αδιάφορος, στην τελευταία αγωνιστική της α΄ φάσης, από την Αναντολού Εφές.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 26-39, 47-59, 72-77

Διαιτητές: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Μπίσανγκ (Γαλλία), Καρτάλ (Τουρκία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 5 (1), Τζέιμς 2, Χάντερ 2, Παπαπέτρου 10 (1), Σπανούλης 11 (1), Στρόμπερι 15 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 10 (1), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 2, Χάκετ 10 (2), Αθηναίου 3 (1).

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Αντρέα Τρινκιέρι): Μέλι 7, Ζήσης 4, Τάις 2, Γουοναμέικερ 8 (1), Στρέλνιεκς 15 (4), Μίλερ 23 (4), Χέκμαν 4, Ραντόσεβιτς 14.

Σε αγώνες της 3ης αγωνιστικής στη φάση των «16» της Euroleague σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: