Home / Ποδόσφαιρο / Premier League / Ούτε… τζόκερ να ‘πιανε! (video)

Ούτε… τζόκερ να ‘πιανε! (video)

Καλή η τακτική, αλλά θέλει και να… σου κάτσει! Διότι αν ο Μπέσιτς δεν τραυματιζόταν, τότε ο Νέισμιθ δεν θα ‘χε μπει αλλαγή στο εν εξελίξει Έβερτον-Τσέλσι, καρφώνοντας δις, στο άψε-σβήσε τους μπλε!

Ωραία η στρατηγική μιας ομάδας, καλό το πλάνο, καλή η τακτική, αλλά όλα αυτά πάνε περίπατο μπροστά στην… μοίρα!

Διότι το παιχνίδι της Έβερτον Τσέλσι ήταν σε πλήρη εξέλιξη. Και ο Μπέσιτς τραυματίστηκε για τα ζαχαρωτά, με αποτέλεσμα ο Νέισμιθ να σηκωθεί απ’ τον πάγκο και στο 9′ να περάσει στο ματς.

Και εκεί όπου ίσως να μην έπαιζε καθόλου ή να έμπαινε ως αλλαγή μετά το ημίχρονο (δεδομένου πως… φυσιολογικά οι όποιες διορθωτικές κινήσεις γίνονται μετά την ανάπαυλα), όχι μόνο εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία, αλλά έγινε και ήρωας για την ομάδα του λιμανιού.

Αφενός γιατί στο 17′ έπιασε ωραίο συρτό σουτ κι άνοιξε το σκορ για την παρέα του Μιραλάς, αφετέρου γιατί πέντε λεπτά αργότερα ξαναβρήκε δίχτυα και σκόρπισε τον τρόμο στους μπλε του Μουρίνιο (2-1 πλέον το παιχνίδι). Περίεργο πράγμα η μπάλα!