Home / Μπάσκετ / Euroleague / Γιάνγκ και… «δύο στα δύο»

Γιάνγκ και… «δύο στα δύο»

Με τον Πάτρικ Γιάνγκ να πετυχαίνει 15 πόντους ο Ολυμπιακός επικράτησε 73-68 της Κηφισιάς στο «Ζηρήνειο» στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας. Επιτυχημένη επάνοδος για Παπαπέτρου.

O Ολυμπιακός επικράτησε με 73-68 της Κηφισιάς εκτός έδρας και πέτυχε τη δεύτερη φιλική νίκη του για φέτος. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εξαιρετικοί για τρία δεκάλεπτα. Ειδικά στην άμυνα οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου κράτησαν την Κηφισιά στους 38 πόντους μετά από 30 λεπτά.

Ο Έλληνας τεχνικός των πρωταθλητών Ελλάδος είχε την ευκαιρία στο τελευταίο δεκάλεπτο να δοκιμάσει σχήματα και πρόσωπα και να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να μειώσουν το σκορ.

Στα ευχάριστα για τον Ολυμπιακό η επάνοδος του Ιωάννη Παπαπέτρου (8πόντοι) σε αγώνες, εκτός έμεινε ο Αγραβάνης που ταλαιπωρείται από διάστρεμμα.

Δεκάλεπτα: 10-16, 25-38, 38-50, 68-73.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Χατζηνικόλας 8, Γκίκας, Διαμαντάκος 4, Πόποβιτς 9 (1), Δρακάκης, Κασελάκης 19 (4), Χρυσικόπουλος, Στίγκερς 11 (2), Χογκ 8, Φρέιζερ 9 (1).
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 15 (5ριμπ, 4κλεψ), Χάντερ 10 (4ριμπ, 1ασ, 1κλεψ, 1κοψ), Παπαπέτρου 8 (2τριπ, 5ριμπ, 2ασ, 1κλεψ, 1κοψ), Στρόμπερι 12 (4ριμπ, 2ασ, 1κλεψ), Τσαϊρέλης 10 (1ριμπ, 2ασ), Τολιόπουλος 5 (1τριπ, 1ριμπ, 1ασ), Μουράτος, Καλλές, Καλογιαννίδης, Καββαδάς 3 (1ριμπ), Καλαμπόκης 3 (1), Αθηναίου 7 (3ριμπ, 2ασ).