Home / Ομάδες / Ξέσπασε πάνω στη Θέλτα η Ρεάλ, «έγραψε ιστορία» ο Ρονάλντο

Ξέσπασε πάνω στη Θέλτα η Ρεάλ, «έγραψε ιστορία» ο Ρονάλντο

Στην Primera Divison…

Αθήνα
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο «έγραψε ιστορία» στο εμφατικό 7-1 της Ρεάλ Μαδρίτης επί της Θέλτα, στο ματς με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 28ης αγωνιστικής στην Primera Division.

Με το… καρέ των γκολ που πέτυχε ο Πορτογάλος σούπερ σταρ των «μερένγκες» μέσα σε 27 λεπτά στο δεύτερο μέρος έφτασε τα 252 στο πρωτάθλημα, ξεπέρασε ένα τον Τέλμο Θάρα κι από σήμερα είναι ο δεύτερος σκόρερ όλων των εποχών στην ισπανική λίγκα.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν ήταν… ισοπεδωτική στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά παρόλα αυτά βρίσκεται στο -9 από τη Μπαρτσελόνα, που παίζει αύριο εκτός έδρας με την Εϊμπάρ.

«Φωτιά» στη μάχη του υποβιβασμού έβαλε η Λας Πάλμας με το σπουδαίο «διπλό» επί της Βιγιαρεάλ (1-0) στο δεύτερο χρονικά ματς της αγωνιστικής. Οι φιλοξενούμενοι με την 3η σερί νίκη τους, αυτή την φορά στο «Μαδριγάλ», ξέφυγαν 4 βαθμούς από τη «διακεκαυμένη ζώνη» και σαφώς ελπίζουν βάσιμα στην παραμονή τους στα μεγάσα σαλόνια του ισπανικού ποδοσφαίρου, κάτι που πριν από λίγο καιρό φάνταζε απίθανο.

Νέο στραβοπάτημα για τη Σεβίλη, η οποία έμεινε στο 1-1 με τη Χετάφε εκτός έδρας και έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την 4η θέση που δίνει έξοδο στο Champion League.