Home / Ποδόσφαιρο / Premier League / Δεν το χάνει με τίποτα η Λέστερ, ισόπαλο το ντέρμπι του Λονδίνου

Δεν το χάνει με τίποτα η Λέστερ, ισόπαλο το ντέρμπι του Λονδίνου

Στην Premier League…

Αθήνα
Ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στην Premier League έκανε η Λέστερ. Οι «αλεπούδες» μετά τη «γκέλα» με τη Γουεστ Μπρομ μεσοβδόμαδα μέσα στην έδρα τους (2-2), εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την ισοπαλία της Τότεναμ με την Άρσεναλ, πήραν μεγάλη νίκη στο «σπίτι» της Γουότφορντ με 1-0, χάρις στο γκολ του Μαχρέζ, και ξέφυγαν με 5 βαθμούς από την δεύτερη Τότεναμ και 8 από την τρίτη, Άρσεναλ.

Νωρίτερα «όρθια» στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» έμεινε η Άρσεναλ. Το λονδρέζικο ντέρμπι της 29ης αγωνιστικής, ανάμεσα στην Τότεναμ και στην Άρσεναλ δεν ανέδειξε νικητή (2-2), ωστόσο, με βάση την εξέλιξή του η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ μόνο δυσαρεστημένη δεν έμεινε από την ισοπαλία.

Αν και προηγήθηκε με τον Ράμσεϊ λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, η Άρσεναλ έμεινε με 10 παίκτες από το 55΄ (αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Κοκλέν) και σα να μην έφτανε αυτό μέσα σε 3 λεπτά (60΄, 62΄) βρέθηκε πίσω στο σκορ από τους «πετεινούς».

Οι «κανονιέρηδες», πάντως, δεν το έβαλαν κάτω κι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Σάντσες και, πλέον, περιμένουν, όπως και οι γηπεδούχοι, «στραβοπάτημα» της Λέστερ στην έδρα της Γουότφορντ λίγο αργότερα.

Η ομάδα του Ποκετίνο μέσα σε διάστημα λίγων ημερών χάνει 2η μεγάλη ευκαιρία για να βρεθεί στην κορυφή, έστω και προσωρινά, καθώς το ίδιο έγινε και στις 2 Μαρτίου, όταν ηττήθηκε 0-1 στο Λονδίνο από τη Γουέστ Χαμ κι ενώ η Λέστερ είχε αναδειχθεί ισόπαλη εντός έδρας με τη Γουέστ Μπρομ (2-2), ένα 24ωρο νωρίτερα.

Όνειρα για Champions League κάνει από σήμερα η εκπληκτική Γουέστ Χαμ. Αν και βρέθηκαν να χάνουν 0-2 στο «Γκούντισον Παρκ» από την Έβερτον τα «σφυριά» εκμεταλλεύτηκαν την αποβολή του Μιραλάς (38΄) και στα τελευταία 20 λεπτά (με τις καθυστερήσεις) έφεραν τα πάνω κάτω κι έφυγαν με το μεγάλο «τρίποντο» (3-2) από το Μερσεϊσάιντ. Την ίδια στιγμή η Τσέλσι εκεί που έδειχνε να ανεβαίνει ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Στόουκ Σίτι.

Νίκη παραμονής πέτυχε στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» η Μπόρνμουθ (3-1) επί της Νιουκάστλ, που παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει βαθιά ανάσα έχασε η Σάντερλαντ που προηγήθηκε στο «Σεντ Μέρις» της Σαουθάμπτον, αλλά στις καθυστερήσεις ο Βαν ντάικ «έσωσε την παρτίδα» για τους «Αγίους» (1-1).