Home / Μπάσκετ / Ελλάδα / «Μπλόκο» στη Λάρισα για την ΑΕΚ!

«Μπλόκο» στη Λάρισα για την ΑΕΚ!

Το ματς

Φουριόζα εκκίνηση στο παιχνίδι από την ΑΕΚ, καθώς πήγε στο 5-12 στα πρώτα πέντε λεπτά, ενώ παρά την αντίδραση της Λάρισας διατηρούσε μία σταθερή διαφορά (10-17), μέχρι το 8’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ένα καταιγισμό έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να κλείσουν μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο (21-20).

Οι παίκτες του Παπανικολόπουλου διατήρησαν τον καλό επιθετικό ρυθμό τους και στη δεύτερη περίοδο, με τους Λάνγκφορντ και Χρυσικόπουλο να κρατούν κοντά (30-28), τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, στη συνέχεια ο Σμιθ πήρε «φωτιά» από την περιφέρεια και με την άμυνα της ΑΕΚ να ήταν απούσα, η Λάρισα ξέφυγε στο +11, το οποίο συντήρησε (45-34), μέχρι το 17’. Η αντίδραση της Ένωσης ήρθε με ένα 7-0 και μπροστάρη τον Λάνγκφορντ (45-41), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν ξανά έξω από τα 6,75μ. (που είχαν 11/13 σε εκείνο το σημείο) και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +8 (51-43).

Με ένα 5-0 μπήκε η Λάρισα στο δεύτερο μέρος, πηγαίνοντας στο +13 (56-43), ενώ διατηρούσε την υπέρ της διαφορά σε διψήφια τιμή (59-49), μέχρι το 24’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς έπεσε κατακόρυφα, με τις άμυνες να είχαν τον πρώτο λόγο και την ΑΕΚ να εκμεταλλεύεται τα επιθετικά της ριμπάουντ και να πλησιάζει στον πόντο (61-60). Ωστόσο, στην τελευταία επίθεση του τρίτου δεκαλέπτου, το τρίποντο του Σμιθ διαμόρφωσε το 64-60.

Με τον πολύ ορεξάτο Σμιθ, η Λάρισα ξέφυγε στο +7 (70-63), στο 34’. Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε με καλές άμυνες και τον Χρυσικόπουλο, ο οποίος την έσπρωξε σε ένα 10-0 για το προσπέρασμα (70-73), στο 37’. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν διαδοχικά, όχι όμως ο Γουέμπ, ο οποίος έκανε ένα δικό του 4-0 (74-73), στο 39’. Με 2/2 από τη γραμμή, ο Λάνγκφορντ έδωσε το προβάδισμα (74-75) στην Ένωση, στα 22,5’’ πριν τη λήξη, με τον Σμιθ να κάνει το 76-75 στα 3,3’’ και αυτό να ήταν το τελικό σκορ, καθώς ο Λάνγκφορντ αστόχησε στην εκπνοή.