Home / Άλλα Σπόρ / «Μπαμ» στην Κυψέλη! Ο ΑΟ Θήρας απέκλεισε τον Παναθηναϊκό

«Μπαμ» στην Κυψέλη! Ο ΑΟ Θήρας απέκλεισε τον Παναθηναϊκό

Τελικοί Α1 βόλεϊ γυναικών με ΟΣΦΠ

Αθήνα
Ο ΑΟ Θήρας είναι ο δεύτερος φιναλίστ των φετινών τελικών του πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ Γυναικών, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας με τους αγώνες να ξεκινούν την Παρασκευή 15 Απριλίου στο κλειστό του Ρέντη.

Η ομάδα της Σαντορίνης επικράτησε με 3-1 (25-17, 26-24, 18-25, 25-17) σετ του Παναθηναϊκού στον τρίτο αγώνα της ημιτελικής σειράς  που ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Τρίτης στο κλειστό της Κυψέλη.

Ο Α.Ο. Θήρας ξεκίνησε καλύτερα και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ, αλλά στο δεύτερο η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι, με τις «πράσινες» να περνούν για πρώτη φορά μπροστά με 19-18 (επίθεση Μερτέκη), τον ΑΟΘ να φτάνει στο πρώτο σετ μπολ (23-24), τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει με τη Μόλναρ (μπλοκ άουτ), αλλά τη Γεωργιάδου με πλασέ να κάνει το 24-25 και τη Νομικού να αστοχεί στην επίθεση που ακολούθησε, για το 24-26 και το 0-2.

Πιο ισορροπημένα ξεκίνησε το τρίτο σετ, με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο ως το 11-11. Οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν δύο λάθη της Θήρας και ξέφυγαν με 14-11, αργότερα με 16-12 και ύστερα με 18-13. Οι «πράσινες» διατήρησαν τη διαφορά και την αύξησαν (21-14), για να μειώσουν σε 1-2 και να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Ο ΑΟΘ είχε το προβάδισμα και στο τέταρτο σετ, αφού η αδράνεια των γηπεδούχων στην υποδοχή έφερε διαφορά 7 πόντων (8-15), με την Βεργίδου στο σερβίς στο 8-9. Η πίεση ήταν πια στις γηπεδούχες, με τις φιλοξενούμενες να παραμένουν συγκεντρωμένες και να ανοίγουν τη διαφορά με άσο της Βίντοβιτς (11-20). Παρά τις προσπάθειες της Μόλναρ, που μείωσε σε 14-21, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να βρει λύσεις και τα κορίτσια της Σαντορίνης πήραν το σετ με 17-25 και το παιχνίδι με 1-3.

Τα σετ: 17-25, 24-26, 25-18, 17-25.

Παναθηναϊκός (Καζάζης):
Μερτέκη 13 (13/33 επ.), Κουτουξίδου 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Καββαδία 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Μόλναρ 14 (14/23 επ., 67% υπ. – 20% άριστες), Τσίμα 2 (2/7 επ., 25% υπ. – 12% άριστες), Κωνσταντινίδου 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα -λ (55% υπ. – 36% άριστες) / Γκούζου 1 (1/2 επ.), Νομικού 21 (17/29 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αγγελοπούλου, Παπαδοπούλου 1 (1 μπλοκ).

Α.Ο. Θήρας (Οικονόμου): Γεωργιάδου 8 (5/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 19 (17/33 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 34% υπ. – 34% άριστες), Οικονομίδου 6 (3/13 επ., 3 μπλοκ), Κιγιάκοβα 14 (13/28 επ., 1 άσο, 59% υπ. – 41% άριστες), Βεργίδου 4 (4/5 επ.), Βίντοβιτς 18 (14/28 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (62% υπ. – 50% άριστες) / Καραφουλλίδου, Μουντάκη, Τσβέτκοβα, Σκορδίλη.