Home / Ποδόσφαιρο / Super League 1 / Πανιώνιος / Μεγάλο διπλό του Πανιωνίου επί του Παναθηναϊκού

Μεγάλο διπλό του Πανιωνίου επί του Παναθηναϊκού

Ο Πανιώνιος βγήκε νικητής στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για τη 12η αγωνιστική της Α1 πόλο ανδρών. Οι «κυανέρυθροι» πανηγύρισαν με σκορ 12-9 στο κολυμβητήριο στου Γουδή και έφτασαν τους 33 βαθμούς, αφήνοντας τους «πράσινους» στους 25.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο στην αρχή του ματς. Προηγήθηκε με 3-1 και κράτησε το προβάδισμα ως το 5-2, ωστόσο οι «κυανέρυθροι» ισοφάρισαν σε 5-5 και με σερί τριών τερμάτων προηγήθηκαν με 8-5.

Οι «πράσινοι» μέτρησαν αρκετές ευκαιρίες και μείωσαν σε 8-7, αλλά δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την επιθετική αφλογιστία του Πανιώνιο, ο οποίος μετά από δέκα λεπτά χωρίς γκολ έκανε το 9-7. Με γκολ του Γούνα έκανε το 10-7 έξι λεπτά πριν το φινάλε του ματς, ανοίγοντας τον δρόμο για το τελικό 12-8.

Με το απόλυτο συνεχίζει η Βουλιαγμένη, που επικράτησε 12-8 του Περιστερίου στον Λαιμό. Ο ΝΟΒ κυριάρχησε πλήρως στο παιχνίδι και προηγήθηκε 6-1, όμως ο ΓΣΠ μείωσε σε 7-5 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Παρά την πίεση, ο ΝΟΒ δεν επηρεάστηκε και έφτασε στη νίκη με 12-8.