Home / sport-fm.gr ΘΕΜΑ / Η… βαθμολογία των playoffs: Τι έκανε η εξάδα στα μεταξύ τους ματς

Η… βαθμολογία των playoffs: Τι έκανε η εξάδα στα μεταξύ τους ματς

Η κανονική περίοδος στην Super League 1 ολοκληρώθηκε και μπαίνουμε στη διαδικασία των playoffs. Έξι ομάδες, Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Άρης, Παναθηναϊκός και ΟΦΗ κατά σειρά, θα διεκδικήσουν σε ένα μινι πρωτάθλημα δέκα αγωνιστικών την καλύτερη δυνατή θέση. Πώς όμως τα πήγαν στα μεταξύ τους παιχνίδια στην… regular season;

Έχει ενδιαφέρον να απομονώσουμε τις αναμετρήσεις ανάμεσά τους και δημιουργήσουμε την… ειδική αυτή βαθμολογία, που μπορεί να σημαίνει πολλά, αλλά μπορεί και τίποτα για τη συνέχεια και τις δέκα αγωνιστικές που ακολουθούν.

Ο Ολυμπιακός είναι και πάλι αφεντικό με 21 βαθμούς (από το μέγιστο των 30) έχοντας απολογισμό 6 νίκες, 3 ισοπαλίες και 1 ήττα, με γκολ 14-7.

Ο ΠΑΟΚ είναι κι εδώ δεύτερος, με 18 βαθμούς και απολογισμό 5 νίκες, 3 ισοπαλίες και 2 ήττες, με τον καλύτερο συντελεστή γκολ όλων (16-8).

Ο Άρης είναι τρίτος με 15 βαθμούς, μετρώντας 4 νίκες, 3 ισοπαλίες και 3 ήττες με απόλυτη ισορροπία στα γκολ (8-8).

Η έκπληξη έρχεται από τον ΟΦΗ, που είναι τέταρτος στη βαθμολογία αυτή, με 10 βαθμούς, 2 νίκες, 4 ισοπαλίες και 4 ήττες, αλλά αρνητικό συντελεστή γκολ (11-18).

Ο Παναθηναϊκός είναι οριακά πέμπτος με 9 βαθμούς και 2 νίκες, 3 ισοπαλίες και 5 ήττες, με γκολ 9-10.

Την πιο απογοητευτική συγκομιδή έχει η ΑΕΚ, με μόλις 8 βαθμούς και απολογισμό 2 νίκες, 2 ισοπαλίες και 6 ήττες, με 11-18 γκολ.

6. ΑΕΚ 8 (11-18)

Σε περίπτωση που ο ΠΑΣ Γιάννινα δικαιωθεί στην έφεση που έκανε, πάρει πίσω τους πέντε βαθμούς που του αφαιρέθηκαν και μπει αντί του ΟΦΗ στην εξάδα των playoffs, η «ειδική βαθμολογία» στα παιχνίδια των έξι ομάδων μεταξύ τους στην κανονική περίοδο θα διαμορφωθεί ως εξής:

1. Ολυμπιακός 21 (13-7)

2. ΠΑΟΚ 15 (14-8)

3. ΑΕΚ 13 (11-14)

4. Άρης 13 (7-14)

5. ΠΑΣ Γιάννινα 12 (11-14)

6. Παναθηναϊκός 11 (9-8)