Home / Μπάσκετ / Eurobasket 2015 / Γ’ Όμιλος: Λαχάνιασε για να νικήσει

Γ’ Όμιλος: Λαχάνιασε για να νικήσει

Σιγά τα λάχανα, θα έλεγαν οι Σλοβένοι πριν το ματς. Τελικά οι «λαχανί»… λαχάνιασαν για να νικήσουν τη μαχητική Ολλανδία για τον τρίτο όμιλο με 81-74.

Με πολύ κόπο και ιδρώτα η Σλοβενία έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Ολλανδίας 81-74 διπλασιάζοντας τις νίκες της στον τρίτο όμιλο. Η ομάδα του Γιούρε Ζντοβτς, αντίπαλος της Ελλάδας την Τετάρτη (16:00), προηγήθηκε με 16 λίγο πριν το ημίχρονο, αλλά κινδύνεψε με ολική ανατροπή στο δεύτερο μέρος.

Η Σλοβενία έπιασε από το λαιμό την Ολλανδία, προηγήθηκε με 12-0 και οι «οράνιε» χρειάστηκαν έξι λεπτά και δέκα άστοχα σουτ για να σκοράρουν. Ακόμη όμως κι όταν άρχισαν να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι, οι «λαχανί» είχαν τις λύσεις για να παραμένουν μπροστά (23-15). Γ. Ντε Γιονγκ και Νόρελ βοήθησαν την ομάδα τους μεθοδικά να πλησιάσει στους τέσσερις (25-21), αλλά γρήγορα οι παίκτες του Ζντοβτς αποκατέστησαν την τάξη με Όμιτς, Μπλάζιτς και Ντράγκιτς ξεφεύγοντας με 41-25.

Κάπου εκεί η Σλοβενία… σταμάτησε να παίζει, έμεινε χωρίς σκορ για εξίμισι αγωνιστικά λεπτά και η Ολλανδία με ηγέτες τους Κλουφ και Γ. Ντε Γιονγκ ισοφάρισε (41-41) με σερί 16-0. Ο Κλόμπουτσαρ έπαιξε το ρόλο του… ξυπνητηριού για την ομάδα του που αντέδρασε με οκτώ αναπάντητους πόντους (51-43), όμως ο νέος γκαρντ του Ρεθύμνου δεν άφηνε το παιχνίδι να ξεφύγει και έφερε ξανά σε ισορροπία το ματς (57-57). Οι Σλοβένοι ξέφυγαν και πάλι με δέκα (69-59), αλλά αγχώθηκαν ξανά (71-68). Πέντε προσωπικοί πόντοι του Ντράγκιτς στο τελευταίο λεπτό έκριναν τα πάντα (75-70, 77-72) και χάρισαν τη νίκη στην ομάδα του Ζντοβτς.

Δεκάλεπτα: 23-15, 41-29, 57-52, 81-74.

Σλοβενία (Ζντοβτς): Γιοκσίμοβιτς 3, Πρέπελιτς 16, Μπλάζιτς 13, Νίκολιτς 2, Ντράγκιτς 13, Ζούπαν 3, Μπάλαζιτς 7, Ζάγκορατς, Όμιτς 11, Κλόμπουτσαρ 9, Σλόκαρ 4.

Ολλανδία (Φαν Χέλφτερεν): Γουίλιαμς, Γ. Ντε Γιονγκ 19, Κλουφ 25, Κεράζι, Ντε Πάγκτερ, Άκερμπουμ 2, Σάφτενααρ 2, Ν. Ντε Γιονγκ 6, Σμόιλντερς 14, Νόρελ 6, Σλάγκτερ.

Διαιτητές: Λοτερμόζερ (Γερμανία), Ζαμοΐσκι (Πολωνία), Πουτένκο (Ουκρανία).