Home / Βόλεϊ / Γλίτωσε την «αυτοκτονία» κι έγραψε ιστορία ο ΠΑΟΚ

Γλίτωσε την «αυτοκτονία» κι έγραψε ιστορία ο ΠΑΟΚ

Και γλίτωσε το «χαρακίρι» κι έγραψε κι ιστορία ο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος» νίκησε 15-6 στο «χρυσό» σετ την Ντινάμο Ζάγκρεμπ στην Πυλαία στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για τους «16» του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών, με τις Κροάτισσες να ισοφαρίζουν το σκορ της πρώτης αναμέτρησης την περασμένη εβδομάδα στο Ζάγκρεμπ με 3-0 σετ και να φέρνουν νευρική κρίση στις αθλήτριες του Ντάρκο Ζάκοτς, οι οποίες, όμως, βρήκαν τις λύσεις στο κρίσιμο σετ και πήραν το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Ο ΠΑΟΚ πλέον θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Γαλατασαράϊ–Βισμπάντεν.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω με 7-9, αλλά με άσσο της Πολυνοπούλου πήρε προβάδισμα 11-9 και ξέφυγε με 18-15 και 22-18 με την Οικονομίδου. Οι Κροάτισσες με ένα απίθανο σερί 0-7 έκαναν το 0-3 με 22-25 και έστειλαν το ματς στο «χρυσό» σετ.

Εκεί, ο ΠΑΟΚ έκανε εκπληκτική εκκίνηση και προηγήθηκε με 8-0 με τα σερβίς της Βίγκαρς και τις επιθέσεις της Ουίλιαμς. Η Αγγλίδα πασαδόρος ήταν κι αυτή που έδωσε τη νίκη-πρόκριση.