Home / Άλλα Σπόρ / Άνετα τον Διομήδη ο Ολυμπιακός

Άνετα τον Διομήδη ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε με καλό χάντμπολ κατά διαστήματα 34-26 τον Διομήδη Άργους στην Ηλιούπολη στο σημαντικότερο ματς της πέμπτης αγωνιστικής της Handball Premier και έφτασε στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη του, παραμένοντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και αφήνοντας τους «λύκους» δύο βαθμούς πίσω.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένα καταπληκτικό 11λεπτο στο 14’-25’ και εκεί μετέτρεψαν το 8-6 σε 17-6 με σερί 9-0. Οι γηπεδούχοι με το +11 έλεγχαν απόλυτα το ματς και στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας ακόμα και στο +15 στο 51’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι πρωταθλητές Ελλάδος έκαναν αρκετές αλλαγές και ο Διομήδης βρήκε την ευκαιρία να μειώσει στο τελικό 34-26.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Γιώργου Καρασαββίδη για ένα ακόμη ματς ήταν ο Βέμπερ με 11 γκολ, ενώ ίσως την καλύτερή του εμφάνιση έκανε ο Γάλλος Νιοκάς με 5 γκολ.

Επιπλέον, η άμυνα των «ερυθρολεύκων» κάλυψε επάξια τις απουσίες των Κανδύλα και Μπάουερ.

Ο Διομήδης είχε πρώτο σκόρερ τον Μάλλιο με 5 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 10-6, 13-6, 17-6, 21-11 (ημχ), 23-13, 27-14, 30-17, 32-18, 33-22, 34-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Κουτουλογένης, Παπαδημητρίου, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 1, Βέμπερ 11, Πασσιάς 1, Μοντόρο 4, Λιόλιος 1, Σλαβούλιτσα 4, Οστρούσκο 1, Γκρατζάν 3, Μιχαηλίδης

ΔΙΟΜΗΔΗΣ(Ζαραβίνας): Κωστούλας, Τσάκαλος 4, Τζίμπουλας 5, Τσιγαρίδας 1, Γ. Μούγιτς, Μάλλιος 5, Τερλέτσκι, Κουτρουμπής, Ασβεστάς 1, Καϊμακάμης 1, Μπετζιλαλί 3, Μάνθος 2, Μπεκιάρης, Άντζελιτς, Τζ. Μούγιτς, Ζίφκοβιτς 4

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης- Ζήσης, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 6/6-2/2