Home / Βόλεϊ / Σπουδαία νίκη η Κηφισιά, άντεξε στην ανατροπή του Μίλωνα!

Σπουδαία νίκη η Κηφισιά, άντεξε στην ανατροπή του Μίλωνα!

Φοβερός αγώνας έγινε στο «Ζηρίνειο»! Η Κηφισιά νίκησε με 3-2 στα σετ τον Μίλωνα Νέας Σμύρνης, σε ένα ανατρεπτικό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Με αυτόν τον τρόπο, η Κηφισιά έπιασε τον Παναθηναϊκό στους 8 βαθμούς και την τρίτη θέση, με τον Μίλωνα να μένει πέμπτος με 7 βαθμούς.

Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι, πήρε τα δύο πρώτα σετ, όμως είδε τον Μίλωνα να επιστρέφει με εντυπωσιακή ανατροπή και να φτάνει κοντά στο «διπλό». Τελικά, η ομάδα των Βορείων Προαστίων άντεξε και πήρε μια σπουδαίας σημασίας νίκη στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι μέχρι στιγμής.

1ο σετ

Η Κηφισιά προσπάθησε με το «καλησπέρα» να επιβάλλει τον ρυθμό της, φτάνοντας τη διαφορά έως το +6, κάνοντας το 16-10. Ο Μίλων όχι απλά κατάφερε να φέρει το σετ στην ισοπαλία (18-18) αλλά πήρε και προβάδισμα με 19-18. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και πήραν το σετ με 25-23.

2ο σετ

Στο δεύτερο σετ, η Κηφισιά ήταν πολύ ανώτερη, απέκτησε από νωρίς κεφάλι στο σκορ (10-3) ενώ έφτασε και στο +8 (16-8). Στη συνέχεια, διαχειρίστηκε το προβάδισμά της και παρότι βρέθηκε να προηγείται μόλις με έναν πόντο (22-21), πέτυχε τρεις συνεχόμενους πόντους και έφτασε εύκολα στο 25-21!

3ο σετ

Τα πράγματα ήταν πιο ισορροπημένα, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν σταθερά μια μικρή διαφορά, φτάνοντας αρχικά στο +3 (11-8), αλλά και στο +4 (12-16). Και παρά το γεγονός πως η Κηφισιά έφτασε στο 21-19, ο Μίλων ήταν πιο αποφασιστικός και πήρε το σετ 25-20.

4ο σετ

Οι γηπεδούχοι έβαλαν στόχο να τελειώσουν το ματς και προηγήθηκαν αρχικά με 7-3 και έπειτα με 9-6. Ωστόσο ο Μίλων δεν τα έβαλε κάτω, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σετ με 13-14, και από εκεί και πέρα διατήρησε τον έλεγχο μέχρι το τέλος, παίρνοντας το σετ με 25-20.

5o σετ

Η Κηφισιά παρόλο που είδε τον Μίλωνα να επιστρέφει δυναμικά δεν έχασε το μυαλό της, και προηγήθηκε γρήγορα με 8-4 και με 12-8, δείχνοντας να παίρνει και πάλι προβάδισμα για τη νίκη. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης και πάλι όμως αντέδρασε, γύρισε το σετ και έφτασε να προηγείται 16-17. Τελικά, οι δύο ομάδες έφτασαν στο 19-19, μέχρι η Κηφισιά να δείξει ψυχραιμία στο τέλος και να πάρει δύο σερί πόντους για το 21-19.