Home / Ποδόσφαιρο / Europa League / Προβάδισμα για τη Λίβερπουλ, Βιγιαρεάλ «καθάρισαν» Ντόρτμουντ και Σαχτάρ

Προβάδισμα για τη Λίβερπουλ, Βιγιαρεάλ «καθάρισαν» Ντόρτμουντ και Σαχτάρ

Στη φάση των «16»

Aθήνα

Προβάδισμα πρόκρισης πανηγύρισε η Λίβερπουλ, η οποία επικράτησε 2-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Άνλφιλντ» και σαφώς έχει το πάνω χέρι εν όψει του επαναληπτικού αγώνα που θα διεξαχθεί στο «Όλντ Τράφορντ».

Τα γκολ για τους «κόκκινους» σημείωσαν οι Στάριτζ με πέναλτι στο 20ο λεπτό και Φιρμίνιο στο 73ο λεπτό.

Με το «ένα πόδι» στους προημιτελικούς του Europa League βρίσκεται η Ντόρτμουντ που νίκησε 3-0 την Τότεναμ στο πρώτο ματς της φάσης των «16». Σκορ πρόκρισης και για την Σαχτάρ Ντόνετσκ που επικράτησε 3-1 της Αντερλεχτ στην Ουκρανία.

Σκορ που της δίνει πλεονέκτημα εν όψει του επόμενου αγώνα, πήρε η Βιγιαρεάλ με το 2-0 επί της Λεβερκούζεν στην Ισπανία.

Από την άλλη μεριά, Σεβίλη και Βασιλεία άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς στην Ελβετία και η πρόκριση θα κριθεί στην Ισπανία την επόμενη αγωνιστική. Το ίδιο και στον αγώνα της Σπάρτα Πράγας με τη Λάτσιο ε τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1.

Τέλος ευκολότερο έργο θα έχει όπως όλα δείχνουν η Φενέρμπαχτσε, η οποία επικράτησε στην Τουρκία 1-0 της Μπράγκα. Ενώ και η Μπλμπάο μετά την νίκη με 1-0 επί της Βαλένθια θα έχει το πάνω χέρι στη ρεβάνς.

Συνοπτικά το πρόγραμμα των πρώτων αγώνων για τη φάση των «16» του Europa League έχει ως εξής:

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ουκρανία)-Άντερλεχτ (Βέλγιο) 3-1
(21΄ Τάισον, 24΄ Κουτσερ, 79΄ Εντουάρντο – 68΄ Ατσεαμπόνγκ)

Ντόρτμουντ (Γερμανία)-Τότεναμ (Αγγλία) 3-0