Home / Μπάσκετ / Παραμένει αήττητος ο Παναθηναϊκός, 77-64 τα Τρίκαλα

Παραμένει αήττητος ο Παναθηναϊκός, 77-64 τα Τρίκαλα

Aθήνα
Ο Παναθηναϊκός αξιοποίησε όση ενέργεια του είχε απομείνει από τη σπουδαία εμφάνιση της Euroleague, απέναντι στην Μπαρτσελόνα, και δε δυσκολεύτηκε να διευρύνει σε 8-0 το αήττητο του στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν άνετα με 77-64 των Τρικάλων στο ΟΑΚΑ, για την 9η ημέρα (έχουν 1 αγώνα λιγότερο), και πλέον επικεντρώνονται στην αναμέτρηση της Παρασκευής με τη Ζιέλονα Γκόρα, όπου με υπεράσπιση της έδρας τους προκρίνονται και μαθηματικά στους «16» της Euroleague.

O Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς κρατάει από την αποψινή αναμέτρηση την άμυνα, κυρίως του πρώτου ημιχρόνου, τον επιθετικό πλουραλισμό της ομάδας του (σκόραραν όλοι οι παίκτες πλην του Γιάνκοβιτς που δεν πήρε χρόνο συμμετοχής), την ενέργεια που είχαν κατά διαστήματα οι νεαροί Χαραλαμπόπουλος, Παπαγιάννης, αλλά και τα σημάδια προσαρμογής που συνεχίζει να δείχνει ο Παππάς (5π., 2ασ. Σε 15΄). Ακόμη μία σπουδαία εμφάνιση του Καλάθη με 15 πόντους, 8 ασίστ, 9 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Από τα Τρίκαλα, που υπέστησαν την έκτη ήττα τους, ξεχώρισε ο Κόντζερ με 15 πόντους.

Μετά από ένα… κρύο πρώτο πεντάλεπτο, ο Παναθηναϊκός επέδειξε την απαραίτητη αμυντική προσήλωση, βρήκε τα τρίποντα από Καλάθη και Φώτση και με έμφαση στη δημιουργία (5 έναντι 1 ασίστ) έτρεξε από το ισόπαλο 6-6 στο 5΄ επιμέρους σκορ 15-5 και μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο στο +10 (21-11). Στον αντίποδα, οι παίκτες των Τρικάλων με 4/14 σουτ εντός πεδιάς, 0/5 τρίποντα και 6 λάθη έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε μόλις έξι επτά για να πάρει διαφορά ασφαλείας και μπει πρόωρα σε τροχιά νίκης… Με τον Καλάθη να δίνει ρεσιτάλ εκτέλεσης και δημιουργίας (έφτασε τους 8 πόντους και τις 7 ασίστ), τον Παπαγιάννη να «ντύνεται» Ραντούλιτσα και να κυριαρχεί μέσα στη ρακέτα και τον Τζόρτζεβιτς να κάνει το απαραίτητο rotation (δε χρησιμοποιήθηκε μόνο Γιάνκοβιτς) οι «πράσινοι» εκτόξευσαν τη διαφορά στους +22 πόντους (40-18 στο 16΄) και δεν απειλήθηκε μέχρι το ημίχρονο (44-25).

O Παναθηναϊκός κατέβασε αδικαιολόγητα ταχύτητα στην τρίτη περίοδο, με τον Τζόρτζεβιτς να δείχνει φανερά εκνευρισμένος ειδικά από τις επιλογές στην επίθεση στα τελευταία λεπτά. Και πάλι, όμως, οι «πράσινοι» κατάφεραν από τη γραμμή των ελευθέρων βολών να μείνουν σε απόσταση ασφαλείας (60-45 στο 30΄). Τυπικής διαδικασίας ο… επίλογος του αγώνα με τους Κυπελλούχους Ελλάδας να φτάνουν άνετα στη νίκη με 77-64.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκούμας, Γεωργιάδης, Καλδίρης

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 44-25, 60-45, 77-64

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς): Χαραλαμπόπουλος 6 (1), Φελντέιν 7 (1), Γκιστ 8, Καλάθης 15 (2), Κούζμιτς 6, Πάβλοβιτς 3, Φώτσης 13 (2), Ραντούλιτσα 2, Παππάς 5, Διαμαντίδης 4, Παπαγιάννης 8.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κώστας Φλεβαράκης): Καντούγκαν 14, Ντόουελ, Σόκο 13, Κόντζερ 15, Τιγκ, Τσιλούλης, Καραθανάσης 5 (1), Τσιάρας 2, Καλλές 4, Ρόμπινσον 11, Καλογιαννίδης.