Home / Μπάσκετ / Euroleague / Ο Παναθηναϊκός έφτασε στην πηγή, αλλά νερό δεν ήπιε στο Βελιγράδι

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στην πηγή, αλλά νερό δεν ήπιε στο Βελιγράδι

Ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα

Αθήνα
Ο Παναθηναϊκός πάλεψε μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο στην «Kombank Arena» του Βελιγραδίου, αλλά ηττήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα με 69-67 και παρά το μεγάλο «come back» που πέτυχε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ετσι, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Top16 της Ευρωλίγκα, οι Σέρβοι «έσπασαν» και το νικηφόρο σερί των «πράσινων» που είχαν σε τραγική μέρα τον Νικ Καλάθη και πολλούς ακόμη σε μέτρια έως κακή. Μόνο ο Έλιοτ Ουίλιαμς ξεχώρισε και ήταν αυτός που στο τελευταίο μέρος, λίγο έλειψε να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα.

Με το αποτέλεσμα αυτό, το «τριφύλλι» «κατρακύλησε» στην 4η θέση του 5ου ομίλου και απομακρύνθηκε από τη 2η θέση και το στόχο του πλεονεκτήματος έδρας στα πλέι οφ. Πλέον με ρεκόρ 6-4 βρίσκονται ακριβώς κάτω από τους Σέρβους, που έχουν το ίδιο ρεκόρ, αλλά υπερτερούν στην ισοβαθμία.

Η επιθετική αδυναμία του Παναθηναϊκού στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (σ.σ. σκόραρε τους πρώτους πόντους του στο 4΄) υπερκαλύφθηκε από την αμυντική του προσπάθεια και οι «πράσινοι» κατάφεραν να ελέγξουν τον αγώνα. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας βρέθηκαν στο 3΄ στο 4-0, αλλά με προσήλωση στην άμυνα και τους Ραντούλιτσα, Γκιστ να αλλάζουν τις ισορροπίες στην επίθεση έτρεξαν επιμέρους 2-12 και στο 8΄ προηγήθηκαν με 6-12.

Ένα τρίποντο του Μίλερ, τομέας που «πόνεσε» τον Παναθηναϊκό στο πρώτο δεκάλεπτο (0/4 τρίποντα), μείωσε σε 9-12, αλλά οι «πράσινοι» με νέο επιμέρους σκορ 1-6 μπήκαν στη δεύτερη περίοδο στο +8 (10-18). Η έλλειψη διάρκειας στην επίθεση έκανε την επανεμφάνιση της στο «στρατόπεδο» του Παναθηναϊκού με το… καλημέρα του δεύτερου δεκαλέπτου (σ.σ. μόλις 2 πόντους μέχρι το 14΄), τα τρίποντα συνέχισαν να μην βρίσκουν στόχο (1/11 μέχρι το ημίχρονο), οι «πράσινοι» συμπλήρωσαν τα 10 λάθη και ο Ερυθρός Αστέρας άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά μέχρι το 28-31 του ημιχρόνου. Μοναδική ακτίδα φωτός στην ομάδα του Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς στη δεύτερη περίοδο οι 4 διαδοχικοί πόντοι του Χάντερ, τη στιγμή που ο Ραντούλιτσα έφτανε τα 3 φάουλ.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός παρουσίασε σημάδια αμυντικής και επιθετικής απσύνθεσης, συμπλήρωσε τα 15 λάθη, ηττήθηκε κατά κράτος στα ριμπάουντ και είδε τον Ερυθρό Αστέρα να ανακτά το προβάδισμα. Με ρεσιτάλ παραγωγικότητας (25π. στο γ’ δεκ.) και μπροστάρη τον Κίνσεϊ (8π. στο γ. δεκ.) οι Σέρβοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 15-4 και στο 25΄ προηγήθηκαν με 43-35, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (51-40) για να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +11 (53-42).

Με τον Έλιοτ Ουίλιαμς να αφυπνίζεται επιθετικά (σ.σ. σημείωσε 11 πόντους στο επιμέρους σκορ 2-13 του Παναθηναϊκού) οι «πράσινοι» ισοφάρισαν στο στο 35΄ σε 55-55, αλλά Καλάθης, Χάντερ και Γκιστ αστόχησαν διαδοχικά για την ανατροπή… Αντίθετα Κίνσεϊ και Μίλερ έγραψαν το 64-57, για να προσπαθήσουν για ακόμη μία φορά την ανατροπή οι Ραντούλιτσα και Ουίλιαμς (τρίποντο), μειώνοντας 64-63 στα 31΄΄. Ωστόσο, ο Αμερικανός του Παναθηναϊκού υπέπεσε στο 5ο φάουλ του στα 26΄΄ και οι «πράσινοι» έμειναν χωρίς σκόρερ, με τους Σέρβους να γράφουν από τη γραμμή των ελευθέρων βολών το τελικό 69-67.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 28-31, 53-42, 69-67.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ (Ουκρανία), Λοτερμόσερ (Γερμανία), Κόντε (Ισπανία)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Κίνσεϊ 19 (1), Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Λάζιτς 2, Μίσιτς 6, Σιμόνοβιτς 2, Γκούντουριτς 2, Γιόβιτς 4, Μίλερ 16 (1), Τσίρμπες 6, Στίματς 3.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς): Χέινς 5 (1), Πάβλοβιτς 7 (1), Γιάνκοβιτς, Φώτσης, Ραντούλιτσα 11 (7 ριμπ.), Φελντέιν 4, Διαμαντίδης, Γκιστ 9 (1), Καλάθης 5 (2/10 σουτ), Κούζμιτς 5, Ουίλιαμς 17 (1), Χάντερ 4.

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής στη φάση των «16» της Euroleague έχει ως εξής: