Home / Ποδόσφαιρο / Champions League / Θεέ μου να μην τέλειωνε ποτέ!

Θεέ μου να μην τέλειωνε ποτέ!

Ένα απο τα μεγαλύτερα και πιο εντυπωσιακά,σε εξέλιξη παιχνίδια,στην ιστορία του Champions League ,έγινε χθες στο Alianz Arena του Μονάχου. Έχοντας αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς από την ισοπαλία 2-2 στο Τορίνο, Μπάγερν Μονάχου και Γιουβέντους, έδειξαν πραγματικά γιατί το Champions League είναι η κορυφαία ποδοσφαιρική διοργάνωση παγκοσμίως.

Η Γιουβέντους χωρίς να έχει πολλές επιλογές, αποφάσισε να μπεί δυνατά στο παιχνίδι, με υψηλή πίεση στην προβληματική άμυνα της Μπάγερν. Αυτή η πίεση έφερε και αποτελέσματα, με τον Πολ Πογκμπά να σκοράρει μόλις το 6 λεπτό,  μετά από λάθος του Αλάμπα και επιμονή του Λιχστάινερ.

Η Μπάγερν φανερά επηρεασμένη απο τον αιφνιδιασμό της Γιουβέντους, δεν μπόρουσε να βρεί χώρους στην καλά στημένη άμυνα των Ιταλών.

Η πίεση δεν σταμάταγε για την ”Μεγάλη Κυρία” που μάλιστα στο 28ο λεπτό,με μια απίστευτη κούρσα του Μοράτα, πίσω από το κέντρο του γηπέδου, βλέπει τον Κουαδράδο και ο Κολομβιανός κάνει εύκολα το 0-2, βάζοντας πλέον την Μπάγερν με την πλάτη στον τοίχο πολύ νωρίς στο παιχνίδι.

FC Bayern Muenchen v Juventus - UEFA Champions League Round of 16: Second Leg

Η πρώτη φάση της Μπάγερν έρχεται στο 43′, με τον Μπουφόν να δηλώνει παρόν στο σουτ του Μίλερ.

Η Γιούβε είχε την Μεγάλη ευκαιρία στο 45’να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση,με τον Νόιερ όμως να μην αφήνει τον Κουαδράδο να κάνει το 0-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε πολύ το σκηνικό, με την Μπάγερν να συνεχίζει να δυσκολεύεται να δημιουργήσει προβλήματα στα καρέ του Μπουφόν.

Στο 60′ ο Γκουαρντιόλα κάνει την κίνηση που άλλαξε όλο το παιχνίδι. Περνάει στο παιχνίδι τον Κομάν στην θέση του Αλόνσο.

Ο Γάλλος με την ταχύτητα του,αρχίζει να δημιουργεί ρήγματα στην άμυνα της Γιουβέντους.

Η αντεπίθεση των Βαβαρών άρχισε στο 73′ με τον Λεβαντόφσκι με κεφαλιά να μειώνει σε 1-2 μετά απο σέντρα του Κόστα.

Η πίεση της Μπάγερν για το δεύτερο γκολ γινόταν όλο και πιο έντονη,ώσπου στις καθυστερήσεις, μετά από καταπληκτική σέντρα ακριβείας του Κομάν, ο Μίλερ με κεφαλιά απο το ίδιο σημείο, που μείωσε ο Λεβαντόφσκι, κάνει το 2-2 και στέλνει το ματς στην παράταση.

Η Μπάγερν στην παράταση δεν σταματά την πίεση.Ο Γκουαρντιόλα περνάει στο παιχνίδι και τον Τιάγκο,ώστε να κάνει την ομάδα του ακόμα πιο επιθετική.

Στο 108′ ο νεοφερμένος Τιάγκο, μετά από καταπληκτική συνεργασία με τον Μίλερ,κάνει με πλασέ το 3-2 δίνοντας προβάδισμα για την Μπάγερν.

Μετά απο δυο λεπτά,στο 110′,η Μπάγερν βάζει ταφόπλακα στα όνειρα της ”Μεγάλης Κυρίας”για πρόκριση, με τον Κομάν να κάνει το 4-2 με ένα καταπληκτικό αριστερό πλασέ.

Το σφύριγμα του διαιτητή, Έρικσον βρίσκει την Μπάγερν στην κληρωτίδα της αυριανής κλήρωσης για τα προημιτελικά του Champions League και την Γιουβέντους αποκλεισμένη, με θετικές εντυπώσεις πάντως από την εμφάνισή της

Το καλό θα ήταν να μην τελείωνε ποτέ αυτό το μάτς,που με την εξέλιξη που είχε, τις φάσεις,τα γκολ, τις συγκινήσεις και τον χαρακτήρα που έδειξαν οι δυο αυτές μεγάλες ομάδες, δεν ήθελες να πάρεις τα μάτια σου απο την τηλεόραση και να ευχόσουν να μην τελείωνε ποτέ.