Home / Άλλα Σπόρ / Δύσκολα ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 επί της Βουλιαγμένης

Δύσκολα ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 επί της Βουλιαγμένης

Κέρδισε 10-9

Αθήνα
Το πρώτο από τα τρία βήματα για την κατάκτηση του τρίτου σερί τίτλου στην Α1 γυναικών έκανε απόψε ο Ολυμπιακός, που επιβλήθηκε με 10-9 της Βουλιαγμένης στον πρώτο τελικό των play offs.

Οι «ερυθρόλευκες», που έχουν το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά κατάφεραν να κάνουν το 1-0 και, πλέον, το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για μεθαύριο Παρασκευή (20/05) στο κολυμβητήριο του Λαιμού. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 4-2 στο ξεκίνημα του δεύτερου οκταλέπτου, αλλά οι γηπεδούχες «απάντησαν» γρήγορα με την Ασημάκη (4-4). Και πάλι η Βουλιαγμένη προηγήθηκε 5-4, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν ισόπαλες την 3η περίοδο (9-9), ωστόσο, με γκολ της Αβραμίδου στο τελευταίο 8λεπτο ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 10-9.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-2, 5-4, 1-0

Ολυμπιακός: Μανωλιουδάκη 2, Μπιανκόνι, Ασημάκη 2, Ελευθεριάδου, Έμολο, Ε. Πλευρίτου 2, Αβραμίδου

Βουλιαγμένη: Β. Διαμαντοπούλου 2, Τσουκαλά 4, Ρουμπέση, Κότσια, Χυδηριώτη