Home / Μπάσκετ / NBA / DAVIS ΑΠΟ ΑΛΛΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ!

DAVIS ΑΠΟ ΑΛΛΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ!

Ο εξωπραγματικός Anthony Davis έκανε απίστευτα πράγματα στο Detroit, οδηγώντας τους Pelicans στη νίκη με 59 πόντους και 20 ριμπάουντ!

Έχουμε ήδη παρακολουθήσει πολλές σπουδαίες εμφανίσεις στην κανονική περίοδο. Κάτι παρόμοιο με αυτό που έκανε ο Anthony Davis στο Detroit… όχι. Ούτε κατά διάνοια. Ο “Brow” προσέφερε ένα μοναδικό one man show στο κοινό του Palace of Auburn Hills, έγραψε Ιστορία με τα απίθανα πράγματα που έκανε και συν τοις άλλοις οδήγησε τη Νέα Ορλεάνη σε μία σπουδαία νίκη επί των Pistons με 111-106, την όγδοη συνεχόμενη για τους Pelicans στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων.

Ο νεαρότερος παίκτης που έβαλε ποτέ 59 πόντους!

Ο νεαρός σούπερ σταρ των Pelicans έβαλε 59 πόντους με 24/34 σουτ και 9/10 ελεύθερες βολές, μάζεψε 20 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε ένα κόψιμο σε 43’21”. Έγινε ο νεαρότερος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που έβαλε 59 πόντους σε ένα ματς, ξεπερνώντας τον David Thompson τον Jerry West και τον Michael Jordan. Έγινε ο τρίτος παίκτης τα τελευταία 53 χρόνια που πέτυχε 50+ πόντους και μάζεψε τουλάχιστον 20 ριμπάουντ στο ίδιο ματς, μετά τον Shaquille O’Neal και τον Chris Webber. Και τι δεν έκανε ο “A.D.”…

Ο 22χρονος σούπερ σταρ έδειξε άλλωστε από την αρχή τις άγριες διαθέσεις του. Έβαλε 26 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, έφτασε τους 40 μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου και πρόσθεσε άλλους 19 στην τέταρτη, βοηθώντας τη Νέα Ορλεάνη να ξεφύγει με 99-90 στο 46′ και εν τέλει να πάρει τη νίκη. Οι Pelicans τους χρειάστηκαν και τους 59 πόντους του Davis για να καταβάλλουν το Detroit και να φτάσουν τις τέσσερις νίκες στους τελευταίους πέντε αγώνες, συνεχίζοντας την προσπάθεια τους να προλάβουν το τρένο των Playoffs για δεύτερη σερί χρονιά.

Πέμπτη σερί ήττα οι Pistons

Οι Pelicans χρειάστηκαν επίσης άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση από τον Jrue Holiday (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ) για να νικήσουν τους Pistons, που είχαν σε σπουδαία βραδιά τους Reggie Jackson (34 πόντοι, 11/20 σουτ), Andre Drummond (21 πόντοι, 14 ριμπάουντ). Τα “πιστόνια” δεν έπαιξαν πάντως σε κανένα σημείο άμυνα και είχαν κακές αποφάσεις στα κρίσιμα λεπτά, με χειρότερη όλων το αψυχολόγητο (ερ-μπολ) τρίποντο του Caldwell-Pope στον αιφνιδιασμό με 50” να απομένουν (και το σκορ 101-105), που έστειλε και στη συνέχεια τον Holiday στις βολές με ένα αχρείαστο φάουλ…

Καλή εμφάνιση έκανε ακόμα ο Tobias Harris (16 πόντοι) για το Detroit, δεν μπόρεσε όμως να αποτρέψει την πέμπτη σερί ήττα για την ομάδα του, που συν τοις άλλοις είδε και τον Anthony Tolliver να αποχωρεί τραυματίας στο γόνατο. Το Detroit δεν μπόρεσε επίσης να χρησιμοποιήσει τον Marcus Thornton λόγω επιπλοκών στην ανταλλαγή με τους Rockets (ο Motiejunas δεν έχει περάσει ακόμα τα ιατρικά τεστ), η οποία είναι ακόμα σε εκκρεμότητα… Τραυματία είχε πάντως και η Νέα Ορλεάνη, αφού έχασε από το πρώτο δωδεκάλεπτο τον Omer Asik με διάστρεμμα.