Home / Ευρώπη / Break με το καλησπέρα για την Αρμάνι στην Μπολόνια και προβάδισμα τίτλου!

Break με το καλησπέρα για την Αρμάνι στην Μπολόνια και προβάδισμα τίτλου!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την Αρμάνι στους τελικούς!

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα επικράτησε 86-75 εκτός έδρας της Βίρτους Μπολόνια στην παράταση, έφτασε στο 1-0 στη μεταξύ τους σειρά και έκανε δικό της το πλεονέκτημα έδρας, έχοντας πλέον μεγάλο προβάδισμα για τον τίτλο!

Το ματς είχε ανατρεπτική εξέλιξη, με τη Βίρτους να ξεκινάει δυνατά και να φτάνει στο +11 στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου (27-16). Η Αρμάνι αντέδρασε και γύρισε το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, ενώ το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό και είχε τη μορφή ντέρμπι.

Με ένα μεγάλο τρίποντο, ο Σαμπάζ Νέιπιερ έστειλε το ματς στην παράταση (68-68), ενώ εκεί οι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ περισσότερες λύσεις και κατάφεραν τελικά να πάρουν το πολύτιμο ροζ φύλλο.

Κορυφαίος των νικητών με 25 πόντους ήταν ο Σέιβον Σιλντς, ενώ 21 πόντους μέτρησε ο Σαμπάζ Νέιπιερ και 18 πόντους ο Ντόντα Χολ. Από τους ηττημένους, 16 πόντους μέτρησε ο Τόρνικε Σενγκέλια, 14 ο Μάρκο Μπελινέλι και ισάριθμους ο Ισαϊά Κορντινιέ.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 33-25, 48-54, 68-68 (κ.δ.), 75-86 (παρ).