Home / Στίβος / Η Τζέσικα Ένις-Χιλ «υπεραθλήτρια» και στο Πεκίνο

Η Τζέσικα Ένις-Χιλ «υπεραθλήτρια» και στο Πεκίνο

Η Βρετανίδα «χρυσή» Ολυμπιονίκης του Λονδίνου Τζέσικα Ένις-Χιλ ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Πεκίνου, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση στο έπταθλο με σύνολο 6.669 βαθμούς. Το ασημένιο μετάλλιο κρέμασε στο στήθος η Καναδή Μπριάνε Τέισεν-Ιτον με 6.554β., ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Λετονή Λόρα Ικανουνίτσε Αντμιντίνα με 6.516β.

Η Σοφία Υφαντίδου κατέλαβε τη 19η θέση στη γενική κατάταξη του επτάθλου με 5.951 βαθμούς, καθώς στο τελευταίο αγώνισμα, τα 800μ. συνέλεξε 830 βαθμούς, με το χρόνο 2:19.55 (18η) που σημείωσε στην 3η σειρά. Οι επιδόσεις της στα 100μ. εμπόδια ήταν 13.77 (21η), στο ύψος 1,68μ. (28η), στη σφαίρα 12.94 (26η), στα 200μ. 25.93 (32η), στο μήκος 5.75 (26η) και στο ακόντιο 56.19 (21η).

Ο Πολωνός παγκόσμιος πρωταθλητής της Μόσχας Πάβελ Φάιντεκ ήταν και πάλι ο νικητής της σφυροβολίας με βολή 80.88. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Ντιλσόντ Ναζάροβ από το Τατζικιστάν με 78.55 και το χάλκινο ο Πολωνός Βόιτσιεχ Νοβίσκι επίσης με 78.55, αφήνοντας εκτός βάθρου τον Κρίστιαν Παρς (77.32).

Ο Αμερικανός Τζόε Κόβατς είναι ο νέος παγκόσμιος πρωταθλητής της σφαιροβολίας, καθώς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με βολή 21.93, αφήνοντας δεύτερο το Γερμανό νικητή της Νταεγού και της Μόσχας Ντέιβιντ Στορλ με 21.74, ενώ ο Τζαμαϊκανός Ο’ Ντέιν Ρίτσαρντς κατάφερε με βολή στα 21.69 να κάνει την έκπληξη και να πάρει το χάλκινο μετάλλιο. Οι Ρις Χόφα και Τόμας Μαγιέφσκι περιορίστηκαν στην 5η και 6η θέση αντίστοιχα.

Στα 20χλμ. βάδην, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ισπανός Μιγκέλ Άνχελ Λόπεθ (1:19:14), 2ος ήταν ο Κινέζος Τσεν Γουάνγκ, ενώ το χάλκινο κατέληξε στον Καναδό Μπέντζαμιν Θορν (1:19:57). Ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ τερμάτισε 25ος με χρόνο 1:24:11