Έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν «κάηκε» στη Σαντορίνη ο ΠΑΟΚ! Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, κατάφερε να επικρατήσει 3-1 σετ του ΑΟ Θήρας για την 21η αγωνιστική της Volley League γυναικών, «αγκαλιάζοντας» ουσιαστικά την πρωτιά στην κανονική περίοδο.

Επίδειξη δύναμης του Ολυμπιακού στη Φθιώτιδα, που επικράτησε 3-1 σετ της Λαμίας πιάνοντας τον Παναθηναϊκό στην 3η θέση με ματς περισσότερο.

Εύκολες νίκες για Αιγάλεω και Θέτιδα Βούλας, που νίκησαν άνετα στις έδρες τους τον ΖΑΟΝ και τον Ηλυσιακό αντίστοιχα με 3-0 σετ. Στην έκτη θέση και σίγουρα εντός playoffs η ομάδα της Βούλας, χάνει το «τρένο» το Αιγάλεω που θα αγωνιστεί στα playouts οριστικά.

Η σύνοψη των αναμετρήσεων:

Στη Σαντορίνη, ο ΠΑΟΚ παρά το αρχικό «μούδιασμα» στο πρώτο σετ έβγαλε αντίδραση παίρνοντας προβάδισμα πέντε πόντων (14-9). Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες διεύρυναν το σερί τους, μετά τη μείωση του σκορ από τον ΑΟ Θήρας και κατάφεραν να φτάσουν στο 0-1 με 20-25. Στο δεύτερο σετ, η διακύμανση ήταν συγκλονιστική με την ομάδα της Σαντορίνης να βάζει δύσκολα στον «δικέφαλο του βορρά» με το σκορ να παραμένει ισόπαλο (14-14). Οι γηπεδούχες, επέδειξαν χαρακτήρα και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση μετά το 25-23.

Σαρωτικός ο ΠΑΟΚ στα δύο επόμενα σετ καθώς αφενός στο τρίτο πήραν μεγάλες διαφορές φτάνοντας στο 2-1 με το εντυπωσιακό 25-14. ενώ στο τέταρτο δεν πτοήθηκαν από την αντεπίθεση του ΑΟ Θήρας, τελειώνοντας το ματς με 25-21, για το τελικό 3-1.

Πλέον ο «δικέφαλος του βορρά» στρέφει την προσοχή του στο ντέρμπι κορυφής με την ΑΕΚ στις 2 Απριλίου.

Tα σετ: 20-25, 25-23, 14-25, 21-25

Στη Λαμία ο Ολυμπιακός, είχε τη Γουίντερς σε μεγάλη βραδιά και έφυγε με το «διπλό» με σκορ 3-1. Στο πρώτο σετ οι «ερυθρόλευκες» ήταν καταιγιστικές, με το μπλοκ και την υποδοχή να λειτουργούν άριστα και να τις οδηγούν στο εύκολο 25-15 για το 0-1.

Η Λαμία αντέδρασε στο δεύτερο σετ παίρνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων (11-7) και προκάλεσε έτσι «μπλακ άουτ» στον Ολυμπιακό. Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν όμως η Λαμία, έφτασε στην ισοφάριση με 25-18. Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενες άλλαξαν φιλοσοφία και ξέφυγαν γρήγορα στο +5 (3-8), ενώ το εξαιρετικό μπλοκ τους έδωσαν διαφορά ασφαλείας εννέα πόντων (4-13). Τη σεμνή τελετή ολοκλήρωσε η Τσιτσιγιάννη κάνοντας το 25-12 για το 2-1 του Ολυμπιακού.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός, δεν είχε διάθεση να ρισκάρει και το απέδειξε παίρνοντας ηχηρό προβάδισμα οκτώ πόντων (9-1). Η Γενιτσαρίδη, με μπλοκ άουτ, ανέβασε τη διαφορά στο +10 (6-16), ενώ η Τσιτσιγιάννη έδωσε «αέρα» 11 πόντων (10-21) στις «ερυθρόλευκες», οι οποίες με μπλοκ της Καράρο, έκαναν το 25-14 και το 3-1 σετ.

Τα σετ: 15-25, 25-18, 12-25, 14-25