Η Ντιζόν πλήρωσε το πολύ κακό της τέταρτο δεκάλεπτο στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Σολέ και γνώρισε την ευρεία ήττα με 107-79 για τη 13η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Με αυτόν τον τρόπο, η Ντιζόν θα υποδεχθεί με κακή ψυχολογία τον ΠΑΟΚ την ερχόμενη τρίτη (20/12, 21:30) σε ένα ματς που θα κρίνει την πρόκριση στη φάση του play-in στο Champions League για τους Θεσσαλονικείς, που προκρίνονται με νίκη.

Η Ντιζόν ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι τα μέσα της 3ης περιόδου. Εκεί έχασε την επαφή με το σκορ, αρχικά βρέθηκε πίσω με 10 πόντους και μετά ήρθε η ολική καταστροφή. Στην 4η περίοδο η προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ δέχθηκε ένα επί μέρους σκορ 35-17 και τελικά υπέστη την σκληρή ήττα.

Μετά από 13 αγωνιστικές, η Ντιζόν βρίσκεται στην τέταρτη θέση και στο 9-4, ενώ η Σολέ την πέρασε μετά το σημερινό αποτέλεσμα και ανέβηκε στο 10-3.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 42-37, 72-62, 107-79