Home / Ποδόσφαιρο / Premier League / 30ή αγ.: O Σάντσες “καθάρισε” τη Γουέστ Μπρομ

30ή αγ.: O Σάντσες “καθάρισε” τη Γουέστ Μπρομ

Στο εξ αναβολής παιχνίδι της 30ής αγωνιστικής, η Άρσεναλ, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξις Σάντσες, επικράτησε με 2-0 της Γουέστ Μπρομ και “στρογγυλοκάθισε” στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Με τον Αλέξις Σάντσες να… πυροβολεί αδιακρίτως, η Άρσεναλ επικράτησε με 2-0 της Γουέστ Μπρομ στο “Έμιρεϊτς” στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 30ή αγωνιστική της Premier League. Οι “κανονιέρηδες” ανέλαβαν τα ηνία από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και πολιόρκησαν τα καρέ των φιλοξενούμενων. Η πίεση απέδωσε καρπούς, αφού μόλις στο 6ο λεπτό ο Χιλιανός επιθετικός μ’ ένα συρτό σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή νίκησε τον Μπεν Φόστερ, διαμορφώνοντας το 1-0. Το γρήγορο γκολ έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ να διαχειριστεί εξαιρετικά το υπέρ της προβάδισμα. Παρόλα αυτά, στο 29′ οι “Χόθορνς” θα μπορούσαν να φέρουν το ματς στα ίσα, αλλά η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στον Γκάρεθ Μακόλεϊ, καθώς “τράνταξε” το οριζόντιο δοκάρι του Πετρ Τσεχ.

Η Άρσεναλ διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και τελικά έφθασε σε δεύτερο γκολ στο 36′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σάντσες, η οποία δεν άφησε κανένα περιθώρια αντίδρασης στον Φόστερ. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Τόνι Πιούλις αποφάσισε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Σάλομον Ροντόν. Όμως, οι γηπεδούχοι δεν επηρεάστηκαν, συνέχισαν να κυκλοφορούν εξαιρετικά την μπάλα κι έχασαν δύο καλές στιγμές με Ιβόμπι και Οζίλ να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ.

Άρσεναλ (4-2-3-1): Τσεχ, Μπεγερίν, Μερτεζάκερ, Κονσιελνί, Μονρεάλ, Ελ Νένι, Ράμσεϊ, Ιβόμπι (82′ Κοκλέν), Σάντσες (86′ Γουόλκοτ), Οζίλ (86′ Κάμπελ), Ζιρού.

Γουέστ Μπρομ (4-3-3): Φόστερ, Ντόσον, Μακόλεϊ, Έβανς, Τσέστερ (46′ Όλσον), Σάντρο (46′ Ροντόν), Φλέτσερ, Γιάκομπ, Σεσενιόν, Μακλίν (65′ Γκάρντνερ), Μπεραχίνο.

πηγή : contra.gr