Home / Μπάσκετ / Euroleague / 20άρα στη Μπασκόνια και πλώρη για 8άδα η Φενέρ

20άρα στη Μπασκόνια και πλώρη για 8άδα η Φενέρ

Πήρε φόρα και ποιος την σταματάει τώρα… Η Φενερμπαχτσέ ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Μπασκόνια με σκορ 96-76 για τη 19η αγωνιστική της Euroleague και έβαλε πλώρη για την 8άδα.

Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 9-10, φτάνοντας μια ανάσα από τις θέσεις των πλέι οφ. Ίδιο (9-10) είναι και το ρεκόρ των Βάσκων, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στην επιτυχία της προηγούμενης εβδομάδας απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Νάντο Ντε Κολό με 27 πόντους και 3 ασίστ. Από κοντά και ο Γιαν Βέσελι με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ σπουδαία δουλειά έκανε και ο Γκούντουριτς με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πίτερς με 15 πόντους, ενώ Ντράγκιτς και Πολονάρα τελείωσαν τον αγώνα με 12 πόντους έκαστος.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα έξι λεπτά (10-9), αλλά με ένα ξέσπασμα και σερί 10-2 η Φενερμπαχτσέ ξέφυγε της Μπασκόνια με 20-11. Βέσελι και Ντε Κολό ήταν τα «πρώτα βιολιά» στην επίθεση με 8 και 6 πόντους αντίστοιχα. Ο Τσέχος έγινε… διψήφιος (11) για το 25-18, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+10), χάρη σε τρίποντο του Έντι, που έκανε το 28-18.

Στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου, οι Βάσκοι με σερί 8-3, μείωσαν σε 31-26, αναγκάζοντας τον Ιγκόρ Κοκόσκοφ να καλέσει τάιμ άουτ. Η Φενέρ είχε τον έλεγχο με τους Βέσελι και Ντε Κολό να «κρατούν τη μπαγκέτα», έχοντας πετύχει από 13 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους Ντράγκιτς και Βιλντόσα «τραβούσαν το κουπί», έχοντας 8 πόντους έκαστος. Με δύο τρίποντα από Γκούντουριτς και Μπράουν, οι Τούρκοι πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 10 πόντων (51-41).

Οι παίκτες της τουρκικής ομάδας μπήκαν με περισσότερη ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο και έχοντας βρει ρυθμό, όχι μόνο διατηρούσαν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα, αλλά την αύξαναν κιόλας. Η Μπασκόνια δυσκολευόταν και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να βλέπει την αντίπαλό της να ξεφεύγει. Μετά το 25’ έφτασε και στο +17 (63-46 και 66-49), ενώ στο 29’ έγινε το 73-53, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 75-56.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Φενερμπαχτσέ δεν είχε καμία διάθεση για… παιχνίδια, αλλά και να ήθελε, η Μπασκόνια δεν έδειχνε ικανή να επιστρέψει και να διεκδικήσει τη νίκη. Η διαφορά βρισκόταν σταθερά γύρω στους 20 πόντους και αυτή ήταν στο τέλος η τελική τιμή της. Οι Τούρκοι χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα, έφτασαν στην επικράτηση με σκορ 96-76.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 51-41, 75-56, 97-76