Home / Άλλα Σπόρ / Όρια για Παγκόσμιο και τέσσερα μετάλλια στη Στοκχόλμη

Όρια για Παγκόσμιο και τέσσερα μετάλλια στη Στοκχόλμη

Το χρυσό μετάλλιο στα 100 μέτρα ελεύθερο κατέκτησε ο Ανδρέας Βαζαίος στο ανοιχτό σουηδικό πρωτάθλημα κολύμβησης της Στοκχόλμης, με τον Έλληνα πρωταθλητή να «πιάνει» το όριο συμμετοχής για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Ρώμης.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης τερμάτισε στην πρώτη θέση με 48.98, ενώ δεύτερος ήταν ο Δανός Ρίσγκααρντ 49.52 και τρίτος ο Σουηδός Έλιασον 49.64. Ο Χρήστος Παπαδόπουλος που αγωνίστηκε, επίσης, στον τελικό, τερμάτισε έβδομος με 50.42.

Ο Απόστολος Χρήστου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 100 μέτρα ύπτιο με 53.59, «πιάνοντας» το όριο για το Παγκόσμιο και το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου. Στον αγώνα, νίκησε ο Ρουμάνος Γκλίντα 53.48.

Η Ιωάννα Σαχά στον τελικό των 200 μέτρων ύπτιο τερμάτισε τρίτη με επίδοση 2:14.27.

Τρίτη ήταν και η Νόρα Δράκου στον τελικό των 50 μέτρων ελεύθερο με 25.37.

Στον δεύτερο τελικό των 200 μέτρων πρόσθιο, η Χαρά Αγγελάκη ήταν τρίτη με 2:32.44, ενώ ο Τάσος Κούγκουλος ήταν, επίσης, τρίτος με 57.09 στα 100 μέτρα ύπτιο.