Home / Μπάσκετ / Ελλάδα / Ψυχωμένο Λαύριο, λύγισε και τον ΠΑΟΚ

Ψυχωμένο Λαύριο, λύγισε και τον ΠΑΟΚ

Μόνο λίγο καιρό ξαποσταίνει το Λαύριο, που λύγισε τον ΠΑΟΚ (84-77) και επανήλθε άμεσα στις νίκες (9-4 το ρεκόρ του).

Πέντε παίκτες του Σερέλη είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Ντιαλό (17 πόντοι, 4 ριμπάουντ), Κόζι (16 πόντοι, 4 ασίστ) και Μουράτο (10 πόντοι, 12 ασίστ) να ξεχωρίζουν.

Κονατέ (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Γκρίφιν (14 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Λοβ (20 πόντοι) πάλεψαν για τους Θεσσαλονικείς, που υπέστησαν τη 2η διαδοχική ήττα τους και υποχώρησαν στο 6-7.

Το ματς

Το Λαύριο μπήκε πιο δυνατά και από την αρχή απέκτησε μικρό προβάδισμα (11-5 στο 4’). Με τον Λοβ να παίρνει μπρος, ο ΠΑΟΚ πλησίασε άμεσα (14-12 στο 6’) κι έδειχνε ότι ξυπνάει από τον λήθαργο.

Παρ’ όλα αυτά, σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι πάτησαν… τέρμα γκάζι και έτρεξαν σερί 11-0 για να κλείσουν την πρώτη περίοδο με «αέρα» 13 πόντων (25-12)!

Με φόρα από το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου μπήκαν οι παίκτες του Σερέλη στη 2η περίοδο και ξέφυγαν με +14 (31-17 στο 12’). Εντούτοις, οι φιλοξενούμενοι «έσφιξαν» αμυντικά και με επιμέρους 11-2, έριξαν τη διαφορά (33-28 στο 16’).

Με τους Κονατέ και Γκρίφιν να μπαίνουν στην εξίσωση, η ομάδα του Λυκογιάννη έμεινε σε κοντινή απόσταση και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Μουράτου, που έφερε την ομάδα της ανατολικής Αττικής στο +7 (44-37).

Κάρτερ και Ντιαλό εκτέλεσαν έξω από τα 6,75μ. κι έφεραν το Λαύριο στο +13 (50-37) στην εκκίνηση της 3ης περιόδου, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς επανήλθαν και με μπροστάρη τον Μπιτς, μάζεψαν τη διαφορά (56-52 στο 25’).

Στην αντίπερα όχθη, οι «οικοδεσπότες» υπέστησαν μπλακ-άουτ επιθετικά και δεν μπορούσαν να συνδεθούν με το αντίπαλο καλάθι. Δεν είναι τυχαίο πως στο δεύτερο μισό του 3ου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Σερέλη πέτυχαν μόνο 6 πόντους, οι 4 εκ των οποίων από βολές. Κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ πλησίασε σε απόσταση αναπνοής στο φινάλε της περιόδου (62-60).

Όπως αναμενόταν, το 4ο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε ντέρμπι και «έσπασε» καρδιές. Με τρίποντο του Καμπερίδη στην εκκίνησή του, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (62-63) μετά από την αρχή του αγώνα.

Το Λαύριο όμως έβγαλε αντίδραση και απάντησε με επιμέρους 9-2, που του έδωσε «αέρα» 6 πόντων (71-65 στο 33’) σε μια κρίσιμη καμπή του αγώνα. Με τον Κονατέ να κυριαρχεί κάτω από τη ρακέτα, οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε απόσταση βολής (77-75 στο 37’).

Παρότι, το μομέντουμ έδειχνε να γυρίζει υπέρ του ΠΑΟΚ, οι παίκτες του Σερέλη έδειξαν χαρακτήρα, την ώρα που έπιασε… τρικυμία την ομάδα της Θεσσαλονίκης: με σερί 7-0 στο τελευταίο δίλεπτο, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο τελικό 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 44-37, 62-60, 84-77.

Έκανε τη διαφορά: Ακόμα ένα ώριμο παιχνίδι από τον φόργουορντ του Λαυρίου, Άλφα Ντιαλό, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους με πολύ καλά ποσοστά (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα), κατέβασε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ σε σχεδόν 34 λεπτά συμμετοχής. Κινητήριος δύναμη των νικητών ο Αμερικανός…

Για… πάγκο: Κόντρα στην πρώην ομάδα του, ο σέντερ του ΠΑΟΚ, Δημήτρης Κακλαμανάκης, ήταν… ωσεί παρών. Η αλήθεια είναι ότι δεν τροφοδοτήθηκε και σωστά, αλλά ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 0 πόντους σε 16 λεπτά.

Η στιγμή του ματς: Με το παιχνίδι στο 81-77 και περίπου 2 λεπτά για το φινάλε, ο Τέρνερ αστόχησε σε τρίποντο και απώλεσε την ευκαιρία να μειώσει για την ομάδα του στον πόντο.

Το στατιστικό του αγώνα: 37 βολές εκτέλεσε το Λαύριο, σχεδόν τις μισές (19) ο ΠΑΟΚ.