Home / Βόλεϊ / Χόρεψε… πεντοζάλη τον ΟΦΗ η Κηφισιά!

Χόρεψε… πεντοζάλη τον ΟΦΗ η Κηφισιά!

Υπόθεση 65 λεπτών ήταν για την Κηφισιά το ματς με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο! Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη ήταν άκρως αποτελεσματική απέναντι στους Κρητικούς, επικρατώντας 3-0 σετ για την 11η αγωνιστική της Volley League και σε συνδυασμό με την ήττα του Φοίνικα Σύρου στο τάι μπρέικ επέστρεψε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Στην προτελευταία θέση πλέον ο ΟΦΗ που πλέον πρέπει να δώσει «μάχη» για την παραμονή, καθώς μετρά μόλις μια νίκη και δέκα ήττες.

Το ματς

Το πρώτο σετ ήταν αρκετά ισορροπημένο στην αρχή με τον ΟΦΗ να βρίσκεται κοντά στο σκορ και να προηγείται με 7-6. Ωστόσο η Κηφισιά πάτησε «γκάζι» και με πρωταγωνιστές του Οκοσάνοβιτς και Μορέιρα έφερε γρήγορα το σκορ στο +9 κάνοντας το 17-8. Όπως ήταν φυσιολογικό οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή καθώς πέτυχαν μόλις τέσσερις επιπλέον πόντους και η Κηφισιά έφτασε άνετα στο επιβλητικό 25-12 για το 1-0.

Το τέμπο παρέμεινε το ίδιο και στο δεύτερο σετ με τον ΟΦΗ να μην μπορεί να βάλει πίεση στην υποδοχή της Κηφισιάς γεγονός που έφερε το σκορ στο 12-8 υπέρ της ομάδας των βορείων προαστίων. Οι Κρητικοί αντέδρασαν προσωρινά, όμως ο Μορέιρα και το εξαιρετικό μπλοκ της ομάδας του Κώστα Χριστοφιδέλη έφερε ξανά τη διαφορά στα επιθυμητά επίπεδα των πέντε πόντων (17-12). Η Κηφισιά έκανε σωστή διαχείριση και σε συνδυασμό με το rotation από τον πάγκο έφτασε στο 2-0 μετά και το 25-18.

Ανάλογη εικόνα και στο τρίτο σετ από την Κηφισιά η οποία έβαλε στο παιχνίδι και τον Κόριν Τσέιβερς, με αποτέλεσμα να φτάνει τη διαφορά άμεσα στο +6 (8-2). Οι γηπεδούχοι του ΟΦΗ δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό της ομάδας των βορείων προαστίων με αποτέλεσμα το -6 να γίνει -8 και με τους Οκοσάνοβιτς και Μορέιρα να «καθαρίζουν» διαμορφώνοντας το 25-13 για το 3-0 στα σετ.

* Οι πόντοι του ΟΦΗ προήλθαν: 3 άσσοι, 25 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν: 8 άσσοι, 37 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 12-25, 21-25, 13-25 σε 65΄

ΟΦΗ (Κώστας Δεληκώστας): Σικούκου 11π. (10/23επ., 1 άσσος), Αντάμι, Βαϊόπουλος 10 (7/9επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ντεμίρτσι 3 (3/12επ., 42%υπ., 3%αρ.), Γκόνας 3 (2/6επ., 1 μπλοκ), Αμπράο 3 (3/9επ., 50%υπ., 36%αρ.) / Αραμπόπουλος (λ. – 40%υπ., 20%αρ.), Δαρίδης (λ).

Κηφισιά (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 14π. (9/13επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Στιβαχτής 2 (2/3επ.), Ρικάρντο 9 (7/12επ., 2 μπλοκ), Σπηλιώτης 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Μορέιρα 9 (5/7επ.), Τσέιβερς 15 (13/15, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 60%υπ., 30%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 58%υπ., 25%αρ.), Κοσμάς (λ), Φιλιππακόπουλος, Δραβόπουλος.