Home / Άλλα Σπόρ / Χάλκινο μετάλλιο στο τριπλούν για τη Βούλα Παπαχρήστου

Χάλκινο μετάλλιο στο τριπλούν για τη Βούλα Παπαχρήστου

Στο Ευρωπαϊκό του Άμστερνταμ

Αθήνα
Το δεύτερο μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα κατέκτησε η Βούλα Παπαχρήστου στο 23ο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου, η αυλαία του οποίου έπεσε την Κυριακή στο Άμστερνταμ.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια με 14.47μ κατέκτησε την 3η θέση στον τελικό του τριπλούν κι έκανε δύο τα ελληνικά μετάλλια μετά το χρυσό της Κατερίνας Στεφανίδη στο επί κοντώ.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Πατρίτσια Μαμόνα (Πορτογαλία) με 14.58μ, ενώ η κάτοχος του τίτλου Όλγα Σαλαντούχα (Ουκρανία) κατετάγη 6Η με 14.23μ.

Σπουδαία εμφάνιση του Αναστασάκου

Μεγάλη επιτυχία για τον Μιχάλη Αναστασάκη αποτελεί η κατάκτηση της 4ης θέσης στη σφυροβολία ανδρών.

Ο Έλληνας αθλητής με βολή στα 75.89μ στην πρώτη προσπάθειά του ( άκυρες οι άλλες 5 που ακολούθησαν) έφθασε στην μεγαλύτερη επιτυχία της καριέρας του. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Πολωνός Πάβελ Φάιντεκ με 80.93μ.

Στην 6η θέση ο Μπανιώτης

Το καλύτερο δυνατό έκανε για την συγκεκριμένη χρονικά στιγμή ο Κώστας Μπανιώτης στον τελικό του ύψους ανδρών.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε την 6η θέση με 2.24μ με τον Ιταλό Τζιανμάρκο Ταμπέρι να παίρνει το χρυσό μετάλλιο με 2.32μ. Πιο πόισω στην κατάταξη, αλλά με το ίδιο ύψος (2.24μ) έμειναν οι Κύπριοι άλτες Δημήτρης Χονδροκούκης (7ος) και Βασίλης Κωνσταντίνου (9ος), ενώ ακυρώθηκε ο Κυριάκος Ιωάννου. Το χρυσό μετάλλιο πήρε το φαβορί του αγωνίσματος ο Ιταλός Τζιανμάρκο Ταμπέρι με 2.32μ.

Τερμάτησε 11ος ο Σκαρβέλης

Την 11η θέση πήρε ο Νίκος Σκαρβέλης στον τελικό της σφαιροβολίας ανδρών, στον πρώτο μεγάλο τελικό της καριέρας του σε μεγάλη διοργάνωση με τα ελληνικά χρώματα.

Ο 23χρονος αθλητής είχε καλύτερη βολή στα 19.55μ και άλλες δύο προσπάθειες στα 19.34μ. και 19.13μ. Ο Σκαρβέλης, που διαμένει μόνιμα στην Καλιφόρνια έχει μπροστά του τους Ολυμπιακούς Αγώνες εκεί όπου θα επιδιώξει να βελτιώσει το 20.61μ, που είναι το ατομικό του ρεκόρ.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός Νταβίντ Στορλ με 21.31μ που είναι η κορυφαία φέτος επίδοση στην Ευρώπη, ενώ το ασημένιο πήρε ο Πολωνός Μίχαλ Χάρατικ και το χάλκινο ο Πορτογάλος Τσάνκο Αρναούντοφ.