Home / Μπάσκετ / Υποκλίθηκε στην Τσεντεβίτα/Ολίμπια και αποκλείστηκε ο Προμηθέας

Υποκλίθηκε στην Τσεντεβίτα/Ολίμπια και αποκλείστηκε ο Προμηθέας

Πρόωρο «αντίο» στο Eurocup για τον Προμηθέα, που έχασε 77-73 εκτός έδρας από την Τσεντεβίτα/Ολίμπια, παρά τη μυθική εμφάνιση του Βαγγέλη Μάντζαρη, ο οποίος πέτυχε τριπλ-νταμπλ, με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ!

Στο 2-6 υποχώρησαν οι Αχαιοί, που κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος, όταν και έφτασαν μέχρι το +15, αλλά κατέρρευσαν μετά την ανάπαυλα.

Καλή εμφάνιση από τον Αγκμπελέσε (17 πόντοι με 7/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), μοιραίος ο Μίλερ (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), που αστόχησε σε τρίποντο… νίκης στο φινάλε του αγώνα. «Δήμιοι» της ομάδας του Γιατρά οι Πέρι (24 πόντοι) και Μπλάζιτς (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Το ματς

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές και δεν είχαν καλό ρυθμό επιθετικά, ενόσω συμβάδιζαν στο σκορ (7-7 στο 5’).

Στην τελική ευθεία της πρώτης περιόδου, ο Προμηθέας πάτησε το γκάζι κι έτρεξε σερί 12-0, με το οποίο εκτοξεύτηκε στο +12 (9-21 στο 9’).

Η Τσεντεβίτα/Ολίμπια απάντησε με 4-0 και κατάφερε να μειώσει σε 13-21, που ήταν και το σκορ στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, οι Αχαιοί συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν και με επιμέρους σκορ 8-2, απομακρύνθηκαν με 14 πόντους διαφορά (15-29 στο 14’).

Η ομάδα του Γιατρά έφτασε μέχρι και το +15 (19-34 στο 15’), ωστόσο βραχυκύκλωσε σε εκείνο το σημείο κι έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μειώσουν με το φινάλε του ημιχρόνου (32-41), με τον Πέρι να… οργιάζει (15 πόντοι σε αυτό το διάστημα).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με την Τσεντεβίτα/Ολίμπια να επιβάλει πλήρως το ρυθμό της. Με τους Μπλάζιτς και Χόπκινς να μπαίνουν στην εξίσωση, η ομάδα του Γκόλεματς έτρεξε επιμέρους σκορ 17-5 και ανέτρεψε τελείως το μομέντουμ του αγώνα (49-46 στο 25’).

Από την άλλη, οι παίκτες του Προμηθέα είχαν απωλέσει τη συγκέντρωσή τους σε άμυνα και επίθεση. Με τρίποντο του Λούντζη, οι Αχαιοί ισοφάρισαν (53-53 στο 28’), αλλά η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +4 (59-55).

Όπως αναμενόταν, το τέταρτο δεκάλεπτο μετατράπηκε σε ντέρμπι, με την Τσεντεβίτα/Ολίμπια να ξεφεύγει με +6 (61-55), όμως οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν (67-67 στο 35’).

Με καλάθι του Πέρι, οι «οικοδεσπότες» πήραν αέρα 5 πόντων (74-69) με περίπου 1,5 λεπτό για το φινάλε. Εντούτοις, η ομάδα του Γιατρά απάντησε με 4-0 και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (74-73) στα 42 δευτερόλεπτα.

Ο Μπλάζιτς είχε ½ βολές (75-73) στα 19’’, με τους Αχαιούς να έχουν την τελευταία ευκαιρία για τη νίκη, ωστόσο ο Μίλερ αστόχησε σε τρίποντο και ο Μούριτς διαμόρφωσε το τελικό 77-73 με 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 32-41, 59-55, 77-73.