Home / Βόλεϊ / Υποβιβάστηκε ο Αρης, σώθηκε η Ορεστιάδα και φουλ για πλέι οφ

Υποβιβάστηκε ο Αρης, σώθηκε η Ορεστιάδα και φουλ για πλέι οφ

Στη Volleyleague

Αθήνα
Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 σετ τον Άρη και τον «καταδίκασε» στον δεύτερο υποβιβασμό στην ιστορία του σε συνδυασμό με τη νίκη της Ορεστιάδας με 3-1 επί του Εθνικού και τον βαθμό που πήρε ο Ηρακλή από τον Φοίνικα στη Σύρο. Η διαφορά του Άρη στη βαθμολογία από την 10η ομάδα έφτασε στους 7 βαθμούς και σύμφωνα με την προκήρυξη δεν θα γίνουν πλέι άουτ οπότε ο Άρης ακολουθεί τον Γ.Σ.Λαμία στην Α2 ανδρών.

Να σημειωθεί πως ο Άρης υποβιβάζεται για δεύτερη φορά στην ιστορία του στην Α2 ανδρών. Η πρώτη φορά που είχε υποβιβαστεί ήταν στο τέλος της σεζόν 2013-14 όταν και πάλι πήρε την 11η θέση. Μετά από δύο σεζόν στην Α2 ο Άρης ανέβηκε πάλι στη Volley League τη σεζόν 2006-07 και από τότε είχε καλύτερη περίοδο την σεζόν 2009-10 που πήρε την 3η θέση.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς άγχος και με πασαδόρο τον Ρούση εκμεταλεύτηκε την πίεση και τα λάθη των γηπεδούχων και πήρε τα δύο πρώτα σετ. Στο 3ο σετ με όπλο το σερβίς ο Άρης πήρε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και η μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ. Ο Παναθηναϊκός με πρώτους σκόρερ τους βραζιλιάνους Φερέιρα και Γκιμαράες πήρε τη νίκη.

Οι πράσινοι τερμάτισαν στην 5η θέση με 36 βαθμούς σε 22 αγώνες, ενώ ο Άρης πήρε την 11η θέση με 17 βαθμούς σε 22 αγώνες.

Tην πιο πολύτιμη νίκη σημείωσε η Ορεστιάδα και μάλιστα στο φινάλε της κανονικής περιόδου που της εξασφάλισε και την παραμονή στο πρωτάθλημα της Volleyleague. Η ομάδα του Πλάμεν Κριστόφ παρότι έχασε το 1ο σετ κατάφερε να εκμεταλευτεί τις απουσίες του Εθνικού και να επικρατήσει με 3-1 σετ στο γυμναστήριο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» της Αλεξανδρούπολης.

Με πολλές αλλαγές στη σύνθεση του ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 την Παναχαϊκή και επέστρεψε στις νίκες λίγες ημέρες πριν την έναρξη των αναμετρήσεων με τον Ολυμπιακό στους ημιτελικούς.
Ο ΠΑΟΚ σημείωσε την 16η του σε 22 αγώνες με τη λήξη της κανονικής περιόδου και πήρε την 4η θέση. Ο Γιάννης Καλμαζίδης άφησε στον πάγκο του Κουρνέτα, Λι, Χιμένες, ενώ ο Σεπέδα αποσύρθηκε μετά το 1ο σετ. Στη θέση τους αγωνίστηκαν οι Τερζής, Σμαραγδής, Εφραιμίδης αντίστοιχα, ενώ από το 2ο σετ διαγώνιος ήταν ο Σαμπανάι.

Η Παναχαϊκή πήρε οριστικά την 8η θέση στην τελική κατάταξη. Η ομάδα του Γιώργου Λυκούδη παρατάχθηκε χωρίς τους Λιβαθηνό και Βασιλάκο λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων και τους Ιτάλο, Ντονά που αντιμετώπιζαν προβλήματα τραυματισμών με αποτέλεσμα να μείνουν εκτός αποστολής.

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε 3-2 τον Ηρακλή ο οποίος όμως με τον βαθμό που πήρε και μάλιστα με περιπετειώδη τρόπο κατάφερε να μείνει στην κατηγορία χωρίς πλέι άουτ. Οι νησιώτες προηγήθηκαν έστω και δύσκολα με 2-0 σετ.

Ο Ηρακλής που ήθελε τουλάχιστον έναν βαθμό για να αποφύγει τα πλέι άουτ έδωσε τα… ρέστα του. Ειδικά στα μέσα του 4ου σετ όταν και έγινε γνωστή η ήττα του Άρη με 3-1 αλλά και η νίκη της Ορεστιάδας έγινε επιτακτική η ανάγκη να κατακτηθεί ένας βαθμός. Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 20-16 αλλά ο Ηρακλής με διαδοχικές άμυνες και πολύ καλό μπλοκ γύρισε σε κόντρα επιθέσεις και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παλέντζα πέρασε στην αντεπίθεση. Στο τέλος παίκτες του Γιάννη Ορφανού πανηγύρισαν έξαλλα την παραμονή τους τόσο μετά το 4ο σετ, όσο και μετά τη λήξη του αγώνα παρά τη νίκη του Φοίνικα μετά από αδιάφορο βαθμολογικά τάι μπρέικ.

Ο Φοίνικας τερμάτισε στην 3η θέση στην κανονική περίοδο με 45 βαθμούς και στους ημιτελικούς θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας την Κηφισιά, ενώ ο Ηρακλής τεράτισε στην 10η θέση με 24 βαθμούς.

Κατά τα άλλα, ο Ολυμπιακός νίκησε την Κηφισιά για δεύτερη φορά σε πέντε ημέρες, αυτή τη φορά με 3-2 στο «Ζηρίνειο» και σφράγισε την πρώτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας.

Το πρόγραμμα των πλέι οφ

Την Τετάρτη 6 Απριλίου ξεκινούν οι «μάχες» των ημιτελικών στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών, απ΄ όπου θα προκύψει το ζευγάρι που θα διεκδικήσει τον εφετινό τίτλο. Η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί στις τρεις νίκες, ενώ το πλεονέκτημα έδρας στην παρούσα φάση έχουν Ολυμπιακός και Κηφισιά.