Home / Ευρώπη / Τρόμαξε αλλά πήρε το «διπλό» η Φενέρμπαχτσε!

Τρόμαξε αλλά πήρε το «διπλό» η Φενέρμπαχτσε!

Αν και έπαιξε με τη… φωτιά, η Φενέρμπαχτσε τελικά δεν… κάηκε, επικρατώντας 82-76 της Μερκεζεφέντι για την τέταρτη σερί της νίκη στο τουρκικό πρωτάθλημα που τη διατηρεί στην κορυφή (19-4).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα από την αρχή, κλείνοντας μάλιστα την τρίτη περίοδο στο +21 (51-72). Ωστόσο, στην τέταρτη χαλάρωσαν επικίνδυνα με τους γηπεδούχους να κάνουν επιμέρους σκορ 25-7 και να πλησιάζουν στο -3 (76-79), στο τελευταίο λεπτό. Εκεί, μίλησε η ψυχραιμία του Μαχμούτογλου, ο οποίος με τις βολές «κλείδωσε» το ροζ φύλλο.

Κορυφαίος για την ομάδα του Τζόρτζεβιτς ήταν ο Ντε Κολό με 18 πόντους και τον ακολούθησε ο αρχηγός με 14π., ενώ από 12π. είχαν οι Γκούντουριτς και Μπούκερ.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο πρώην παίκτης του Ιωνικού, Γιουτζίν Τζέρμαν, με 31 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Λόμαζ να προσθέτει άλλους 22π.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 35-44, 51-72, 76-82