Home / Μπάσκετ / Ελλάδα / Τρίτωσε το… καλό για το Λαύριο!

Τρίτωσε το… καλό για το Λαύριο!

Έχει πάρει… φόρα το Λαύριο!

Μετά το Περιστέρι και τον Άρη, η ομάδα του Σερέλη νίκησε (87-70) και το Μεσολόγγι, φτάνοντας στο τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο (3-3). Από την άλλη, οι νεοφώτιστοι γνώρισαν την τέταρτη σερί τους ήττα, πέφτοντας στο 3-4.

Κορυφαίοι των γηπεδούχων ήταν οι Ντέιβις και Έβανς με 23 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Από την ομάδα του Καλαμπάκου, που δεν είχε τον Γιάννη Αγραβάνη για εξωαγωνιστικούς λόγους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκριν με 19 πόντους, ενώ ο Σαχπατζίδης είχε 16π.

Το ματς

Με οδηγό τον Έβανς στην επίθεση, το Λαύριο είχε αποκτήσει από νωρίς το προβάδισμα (11-7). Η ομάδα του Σερέλη εξακολουθούσε να είχε τον έλεγχο και με το δίδυμο Ντιαλό-Ντέιβις πήγε στο +6 (20-14), στο 8’. Όμως, στο τελευταίο δίλεπτο, το Μεσολόγγι έσφιξε αμυντικά και με τον Γκριν να «ζεσταίνεται», έκανε ένα 8-0 μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, για το προβάδισμά του (20-22).

Το παιχνίδι ήταν μεγάλο ντέρμπι και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Από τη μία, το Μεσολόγγι χτυπούσε στη ρακέτα με Σαχπατζίδη και Λάνγκφορντ, ενώ από την άλλη το Λαύριο έβρισκε λύσεις στην επίθεση με τον Κόζι, με το προβάδισμα να άλλαζε συνεχώς κάτοχο (32-31). Στα μισά, ο Κάρτερ «ζεστάθηκε», με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο +6 (39-33). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Σερέλη είχε τον έλεγχο και νιώθοντας πιο άνετα στην επίθεση, πήγε στα αποδυτήρια με το +9 (47-38).

Με τον Κόζι το Λαύριο πήγε σε διψήφια απόσταση (51-38) στην αρχή του δεύτερου μέρους και με την άμυνά του να ήταν εξαιρετική, ξέφυγε στο +15 (56-41), στο 26’. Ακολούθησε η αντίδραση από το Μεσολόγγι, όπου με πρωταγωνιστή τον Γκριν έκανε σερί 9-0 και μείωσε στο -6 (56-50), στο 28’. Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απαντήσουν και με τους Μουράτο και Μαστρογιαννόπουλο να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +12 (62-50).

Το παιχνίδι ήταν στον πλήρη έλεγχο των παικτών του Σερέλη και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Έτσι, συντηρούσαν τη διψήφια απόστασή τους καθ’ όλη τη διάρκεια, ξεφεύγοντας ακόμη και στο +18 (84-66) και παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 87-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 47-38, 62-50, 87-70

Λαύριο (Σερέλης): Κάρτερ 9 (1), Έβανς 15, Μουράτος 9 (2), Ντιαλό 9, Ντέιβις 23 (3), Κόζι 8 (2), Σάβατζ 3 (1), Γερομιχαλός 7 (1), Μαστρογιαννόπουλος 4.

Μεσολόγγι (Καλαμπάκος): Γκριν 19 (2), Φέργκιουσον 3 (1), Μοτσενίγος, Αμάρντι 2, Μπράουν 6, Λάνγκφορντ 13, Ναούμης 3 (1), Σαχπατζίδης 16, Χατζηνικόλας 8 (2), Γράβας.