Home / Ομάδες / Τρία στα τρία η Αργεντινή, πέρασε κι η Χιλή

Τρία στα τρία η Αργεντινή, πέρασε κι η Χιλή

Η Αργεντινή δεν χρειάστηκε τη συμβολή του Λιονέλ Μέσι για να υποτάξει τη Βολιβία. Νίκη πρόκριση και για τη Χιλή.

Τελευταία φορά που η Βολιβία νίκησε την Αργεντινή ήταν το 2009 με 6-1, όταν ο Ντιέγκο Μαραντόνα ήταν προπονητής και το παιχνίδι διεξήχθη στη Λα Πας των 3.600 μέτρων υψόμετρο. Στο Σιάτλ η “αλμπισελέστε” δεν αντιμετώπισε τέτοια προβλήματα, επιβλήθηκε 3-0 χωρίς τη βοήθεια του Λιονέλ Μέσι και έγινε η μοναδική ομάδα με τρεις νίκες στη φάση των ομίλων του Copa America που ολοκληρώθηκε.

Ο άσος της Μπαρτσελόνα πέρασε ως αλλαγή στο 2ο μέρος κι ενώ όλα είχαν κριθεί. Τα γκολ των Έρικ Λαμέλα και Εσεκιέλ Λαβέτσι μέσα σε δύο λεπτά στο πρώτο τέταρτο του αγώνα ήταν αρκετά για να αποθαρρύνουν τους παίκτες του Χούλιο Μπαλντιβιέσο. Στο 32ο λεπτό, ο 27χρονος στόπερ της Ιντεπεντιέντε, Βίκτορ Κουέστα, σκόραρε για πρώτη φορά με το εθνόσημο στο στήθος και διαμόρφωσε το τελικό σκορ από νωρίς, στέλνοντας την Αργεντινή στα προημιτελικά κόντρα στη Βενεζουέλα.

Αργεντινή (4-2-3-1): Ρομέρο, Ρονκάγλια, Οταμέντι (75′ Μαϊντάνα), Κουέστα, Φούνες Μόρι, Μπανέγα (46′ Μπίγλια), Κρανεβίτερ, Λαβέτσι, Λαμέλα, Αγκουέρο, Ιγκουαΐν (46′ Μέσι)

Βολιβία (5-4-1): Λάμπε, Σααβέδρα, Μελεάν, Σεντένο, Καμπρέρα, Γκουτιέρες, Άρσε (46′ Ματσάντο), Σμέντμπεργκ Ντάλενς (85′ Αλγαράνιας), Ασόγκουε, Κάμπος, Ντουκ (24′ Ντι. Μπεχαράνο)

Ο Εντουάρντο Βάργκας έκανε την αρχή, ο Αλέξις Σάντσες πήρε τη σκυτάλη και η Χιλή επιβλήθηκε 4-2 του Παναμά, βάζοντας τέλος στην υπόθεση πρόκριση από τον 4ο όμιλο. Οι πρωταθλητές Νότιας Αμερικής βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 5′ από γκολ του Μιγκέλ Καμάργκο, ωστόσο ο επιθετικός της Χόφενχαϊμ έκανε την ανατροπή πριν από τη λήξη του 1ου ημιχρόνου.

Ο Αλέξις Σάντσες έκανε το 3-1 με την έναρξη του 2ου μέρους κια παρά τη μείωση του σκορ από τον Ρικάρντο Μπουιτράγο στο 75′, ο άσος της Άρσεναλ “σφράγισε” τη νίκη στο τέλος και “έκλεισε” το ραντεβού με το Μεξικό στην επόμενη φάση.

Χιλή (4-3-3): Μπράβο, Ίσλα, Μεδέλ (90′ Ρόκο), Χάρα, Μποσεζούρ (60′ Πουτς), Βιδάλ (90′ Ερνάντες), Ντίας, Αράνγκις, Φουενσαλίδα, Βάργκας, Σάντσες

Παναμάς (4-4-2): Πενέδο, Ματσάδο, Κάμινγκς, Μίλερ, Λ. Ενρίκες, Καμάργκο, Γκόμες, Ά. Ενρίκες, Κιντέρο (71′ Μπουιτράγο), Νούρσε (46′ Αρόγιο), Τεχάδα (46′ Τόρες)