Home / Κώστας Νικολακόπουλος / Το 7-3-0 του Ολυμπιακού στην ΑΕΚ με ξένους διαιτητές και το 14-2 του Πέδρο στο Χιμένεθ!

· Για μία ακόμη φορά αποδείχθηκε χθες στο Καραϊσκάκη ότι στο ποδόσφαιρο συνήθως η ιστορία επαναλαμβάνεται κι ότι τα δεδομένα στο ποδόσφαιρο πρέπει να τα λαμβάνουμε πολύ σοβαρά υπόψιν μας.

· Μόλις χθες σημείωνα δύο πράγματα ενόψει του ντέρμπι του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ.

Πρώτον, ότι ο Μαρτίνς σε τρεις αγώνες του κόντρα στον Χιμένεθ είχε τρεις νίκες με γκολ 12-2! Πλέον οι αγώνες έγιναν τέσσερις, οι νίκες τέσσερις και τα γκολ 14-2!

Δεύτερον, ο Ολυμπιακός ιστορικά όποτε έκανε διπλό επί της ΑΕΚ με μεγάλο σκορ, στο αμέσως επόμενο μεταξύ τους παιχνίδι, πάντοτε την κέρδισε και δη με άνεση, όταν έπαιζαν στο Καραϊσκάκη! Το ίδιο έγινε και χθες…

1972 ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-5. Επόμενο, το 1973, Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-0

1988 ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-3 (Κύπελλο). Επόμενο, το 1989, ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-2

2005 ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-3. Επόμενο, το 2006, Ολυμπιακός-ΑΕΚ 3-0

2012 ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-4. Επόμενο, το 2013, Ολυμπιακός-ΑΕΚ 3-0

2021 ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-5. Επόμενο, 2021, Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-0

· Κι αφού πιάσαμε τα δεδομένα, ας δούμε και ποιο είναι το κοινό σημείο που συνδέει τα 10 από τα 11 τελευταία ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων, εντός κι εκτός έδρας! Δείτε τα αποτελέσματα και τους διαιτητές…

7.10.2018 ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-1 Κριστόφερσεν (Δανός)

17.2.2019 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 4-1 Στίλερ (Γερμανός)

27.10.2019 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-0 Χόρχε Σόουσα (Πορτογάλος)

26.1.2020 ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-0 Γιουγκ (Σλοβένος)

28.6.2020 ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-2 Τουρπέν (Γάλλος)

12.9.2020 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 1-0 (Κ) Κάιπερς (Ολλανδός)

16.12.2020 ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-1 Τρεϊμάνις (Λετονός)

3.1.2021 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 3-0 Μακέλι (Ολλανδός)

4.4.2021 ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-5 Γιοβάνοβιτς (Σέρβος)

25.4.2021 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-0 Νταμπάνοβιτς (Σλοβένος)

Δέκα ντέρμπι, με ξένους διαιτητές, εφτά νίκες ο Ολυμπιακός, τρεις ισοπαλίες και καμία νίκη η ΑΕΚ. Με ξένους διαιτητές οκτώ διαφορετικών εθνικοτήτων και με το άλλο ντέρμπι ανάμεσα στα 11 τελευταία να είναι το Ολυμπιακός-ΑΕΚ 3-0 τον περασμένο Ιούνιο, στη φιέστα για την κατάκτηση του 45ου πρωταθλήματος, με ρέφερι τον Παπαπέτρου, σε ματς διαδικαστικού χαρακτήρα.

· Ποια είναι η ουσία; Με ξένους διαιτητές, ο Ολυμπιακός κερδίζει συνεχώς, και σχεδόν πάντα με δύο έως τέσσερα γκολ διαφορά την ΑΕΚ, που μάξιμουμ έχει σώσει τρεις ισοπαλίες στο ΟΑΚΑ, μία 0-0 με δοκάρι του Γκιγέρμε στο β΄ ημίχρονο και δύο 1-1, με ισοφαρίσεις της ΑΕΚ τη μία στο 90ο λεπτό (κι αμέσως μετά τον Φετφατζίδη να χάνει την ευκαιρία της χρονιάς) και την άλλη στο 80ο λεπτό (με την άστοχη έξοδο του Σα).

Πάνε οι…ωραίες εποχές στα πρώτα χρόνια της εξυγίανσης, του Καλογερόπουλου (ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-0 με πέναλτι και δύο αποβολές!), του Μάνταλου (ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-0 με μία αποβολή), του Σιδηρόπουλου (ΑΕΚ-Ολυμπιακός 3-2 κι Ολυμπιακός-ΑΕΚ 0-0)…Και κάτι άλλο: δύο διπλά έχει κάνει η ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη τα 12 τελευταία χρόνια, κι αυτά στην αρχή της εξυγίανσης, και τα δύο με διαιτητή τον Παπαπέτρου, 2-1 για το πρωτάθλημα το 2018 και 2-1 για το Κύπελλο το 2017.

· Παρεμπιπτόντως, ο Ολυμπιακός φέτος στα πέντε ντέρμπι του στο Καραϊσκάκη έχει πέντε νίκες και γκολ 12-1 (το μοναδικό γκολ με πέναλτι)! Την ΑΕΚ την κέρδισε 3-0 και 2-0, τον ΠΑΟ τον κέρδισε 1-0 και 3-1 και τον ΠΑΟΚ 3-0. Απομένει ένα ντέρμπι, αυτό με τον ΠΑΟΚ στις 12 Μάη, στη φιέστα για το 46ο πρωτάθλημα.

· Και κάτι τελευταίο για τα παιχνίδια του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη: τελευταία φορά που η ΑΕΚ είχε πάρει αποτέλεσμα μέσα στον Πειραιά ήταν με εκείνο το γκολ του Γιακουμάκη στις καθυστερήσεις, όταν κέρδισε 2-1 τον Φλεβάρη του 2018. Έκτοτε, τι συμβαίνει προς το τέλος των μεταξύ τους αγώνων στο Καραϊσκάκη;

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 4-1, με τα τρία τελευταία γκολ στο 72′ (Φορτούνης), στο 83’ (Χασάν) και στο 87’ (Φορτούνης)

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-0, με το δεύτερο γκολ στο 77’ (Καμαρά)

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 3-0, με το τρίτο γκολ στο 73’ (Καμαρά)

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 3-0, με το τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις (Βαλμπουενά)

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-0, με το δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις (Μπρούμα)…

Άσχετο: οι καλύτερες άμυνες στην Ευρώπη, με παθητικό μέσο όρο από 0,20 έως 0,66 γκολ ανά ματς. Μέσα κι ο Ολυμπιακός, στις οκτώ πρώτες ομάδες.