Home / Άλλα Σπόρ / Το πάλεψε, αλλά παραδόθηκε στη Σαμπαντέλ ο Εθνικός

Το πάλεψε, αλλά παραδόθηκε στη Σαμπαντέλ ο Εθνικός

Δεν τα κατάφερε απέναντι στη Σαμπαντέλ ο Εθνικός, ο οποίος ηττήθηκε 13-8 στο πρώτο ματς για τα προημιτελικά της Ευρωλίγκας πόλο γυναικών.

Ο σύλλογος του Πειραιά έπαιξε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας τα ηνία για πρώτη φορά στις αρχές του δεύτερου οκταλέπτου (4-3), ενώ η Χαραλαμπίδη έκανε το 5-3. Οι Ισπανίδες μείωσαν σε 5-4 και η Κοντονή διαμόρφωσε το 6-4 του ημιχρόνου.

Με σερί τριών τερμάτων η Σαμπαντέλ πήρε τα ηνία του σκορ με 7-6, με τον Εθνικό να μένει ζωντανός ως το 8-8, αφού σερί πέντε τερμάτων των φιλοξενούμενων διαμόρφωσε το τελικό 13-8.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-1, 2-6, 0-3

Εθνικός: Σωτηρέλη, Ιωάννου, Χαραλαμπίδη Ι. 2, Ελληνιάδη, Κοντονή 1, Πάρκες, Χατζηκυριακάκη 1, Μπενέκου Α. 1, Ρακιντζή, Χαραλαμπίδη Σ. 2, Μπενέκου Ι., Μπάκοτς 1, Τζόνσον.

Σαμπαντέλ: Εστέρ Ράμος, Ορτίθ Ρέγες, Γκάμες, φαν Ντερ Σλοτ, Σεράνο Βαλβέρδε, Στέφενς 1, Σόι, Γκαρθία Γοδόι 3, Φόρκα Αρίθα 5, Κέoyνινγκ 3, Πέρεθ, Γκονζάλεθ 1, Καράσκο.