Home / Άλλα Σπόρ / Το πάλεψε αλλά αποκλείστηκε στην Τσεχία ο ΠΑΟΚ

Το πάλεψε αλλά αποκλείστηκε στην Τσεχία ο ΠΑΟΚ

Την ήττα και τον αποκλεισμό από το CEV Women’s Cup γνώρισε από την Μπρνο ο ΠΑΟΚ (3-1). Το σύνολο του Μάρκο Φενόλιο είχε πολύ καλή παρουσία σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά στο φινάλε λύγισε με 34-32 και πλέον στρέφει την προσοχή του στις εγχώριες διοργανώσεις.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο πρώτο σετ παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα (8-11). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχες ανέβασαν στροφές και πήραν το πρώτο σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στους πρώτους πόντους, με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα. Με συνεχόμενους πόντους από τις ακραίες του, Στράντζαλη και Κλέπκου, ο Δικέφαλος ανέβασε -αρχικά- τη διαφορά και έφτασε στο 16-19 και στη συνέχεια στην κατάκτηση του δευτέρου σετ με 25-23.

Στο τρίτο σετ η Πέιτον Κάφρεϊ τραυματίστηκε στο 20-13, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να χάνει εν τέλει το σετ με 25-19.

Στο πιο συναρπαστικό σετ του αγώνα, το τέταρτο, οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα προκειμένου να πετύχει η καθεμία τον σκοπό της. Το σύνολο του Φενόλιο αρχικά προηγήθηκε με 16-11, το ματς πήγε στην παράταση (24-24) και στο τέλος οι «ασπρόμαυρες» γνώρισαν την ήττα με 34-32.