Home / Άλλα Σπόρ / Το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Challenger κατέκτησαν οι Πολυχρονίδης (BC3) και Μέτζου (BC4)

Το ασημένιο μετάλλιο στο World Boccia Challengers που διεξάγεται στο Πόζναν, κατέκτησαν οι Γρηγόρης Πολυχρονίδης (BC3) και Χρυσή Μόρφη Μέτζου (BC4). Με Sport Assistant την Κατερίνα Πατρώνη, ο κάτοχος έξι μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, ηττήθηκε στον τελικό με 4-2 από τον Βρετανό ΜακΚάουαν, ενώ η Μέτζου κατέλαβε την 2η θέση στην κατηγορία της. Όσον αφορά στον Παναγιώτη Σουλάνη, κατέλαβε την 4η θέση στην BC1 ανδρών.

Ο Πολυχρονίδης προκρίθηκε στον τελικό της BC3, μετά τη νίκη 4-2 επί του Νταμιάν Ισκζίτσκι από την Πολωνία, όμως στον αγώνα για το χρυσό μετάλλιο, ηττήθηκε με το ίδιο σκορ από τον Βρετανό ΜακΚάουαν, τον οποίο σημειωτέον τον είχε νικήσει στη φάση των ομίλων της ίδιας διοργάνωσης (σ.σ. στο τάι μπρέικ).

Η Μέτζου με απολογισμό τρεις νίκες σε τέσσερις αγώνες στον μοναδικό όμιλο που δημιουργήθηκε στην BC4, κατέκτησε επίσης το ασημένιο μετάλλιο, ενώ ο Παναγιώτης Σουλάνης δεν κατάφερε σήμερα να δώσει συνέχεια στο σερί νικών, με αποτέλεσμα να περιοριστεί στην 4η θέση της BC1.

BC3 ανδρών

Ημιτελικά: Γρηγόρης Πολυχρονίδης (s.a. Κατερίνα Πατρώνη)-Νταμιάν Ισκζίτσκι (Πολωνία) 4-2

Τελικός: Γρηγόρης Πολυχρονίδης (s.a. Κατερίνα Πατρώνη)-Τζέιμι ΜακΚάουαν (Μ. Βρετανία) 2-4