Home / Ευρώπη / Συντριβή από Φενέρ για Ολυμπιακό και 0/10 στην Ευρωλίγκα Γυναικών

Συντριβή από Φενέρ για Ολυμπιακό και 0/10 στην Ευρωλίγκα Γυναικών

Ούτε στη δέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας Γυναικών κατάφερε να σπάσει το ρόδι ο Ολυμπιακός. Η πανίσχυρη Φενέρμπαχτσε, πρωτοπόρος του πρώτου ομίλου (8-2), συνέτριψε τις «ερυθρόλευκες» με 92-58 και τις άφησε χωρίς νίκη στη διοργάνωση. Για την ομάδα του Θάνου Νίκλα ξεχώρισε και πάλι η Μέγκαν Γκούσταφσον με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ η Μπριάνα Στιούαρτ είχε 22 πόντους και 6 ριμπάουντ για τις νικήτριες.

Το καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων, που προηγήθηκαν με 10-5 στα πρώτα τριάμισι λεπτά, δεν είχε συνέχεια. Η Φενέρ γρήγορα έδειξε τη δυναμική της, με ένα 9-0 πέρασε μπροστά (10-14) και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +12 (13-25). Με τη σπουδαία Μπριάνα Στιούαρτ οδηγό, η τουρκική ομάδα συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ και έκλεισε το ημίχρονο στο +26 (25-51), ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε ως και το +36 (31-67).

Δεκάλεπτα: 13-25, 25-51, 40-69, 58-92